Na volby po internetu si budeme muset počkat! Připravení nejsou občané, ani technika.

  7:11
Elektronické volby jsou v Česku hudbou budoucnosti. Shodují se na tom politici i počítačoví experti. Nejčastěji skloňovaným nebezpečím je hackerský útok.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Elektronické hlasování by si přitom přála většina zástupců parlamentních stran. Politici se ale shodují na tom, že je prozatím velmi těžké zajistit bezpečný průběh elektronické volby a v takové hlasování by nemuseli mít důvěru ani občané. Do budoucna by rádi volby po internetu prosadili například Piráti. Jejich poslanec Ondřej Profant Rádiu Impuls řekl, že nejprve je nutné vyvinout vhodný systém, o což se snaží. „S ICT unií teď pracujeme na zákonu o digitální službě, která má na internet přivést základní služby pro občany, jako je například převedení automobilu. Až tyto služby budou v provozu, tak se můžeme začít bavit o složitějších službách, jako jsou volby.“

Profant ale předpokládá že se o elektronickém hlasování můžeme bavit až v horizontu osmi let. „Nemůžeme zavádět takto složitý systém bez toho, aniž by státní správa uměla s moderními technologiemi pracovat, ale také aby občané měli důvěru v takovéto systémy.“ Jak ukázala anketa Rádia Impuls, občané by elektronické hlasování uvítali. Také ale zdůrazňují nutnost zvládnout proces dobře zabezpečit.

Že na elektronické volby chybí vhodný systém, potvrzuje Rádiu Impuls i odborník na internetovou bezpečnost Radim Smolík. Podle něj by bylo velmi složité provést identifikaci tak, aby od počítače nikdo nehlasoval například za svého rodinného příslušníka. V případě zavedení voleb po internetu by Radim Smolík využil například nového systému elektronických občanek, nebo datových schránek. Totožnost by se pak mohla ověřovat i pomocí mobilního telefonu.

Smolík ale poukázal také na výhody internetových voleb. „V okamžiku, kdy zvládnete identifikaci a autentizaci, tak musíte mít obsah. Sčítání a další vyhodnocování se děje už bez občana. Kdybychom to měli elektronicky, tak by se do toho daly zavést další kontrolní funkce, takže ten demokratický ráz voleb by to mohlo posílit.“

Volební data už v současnosti z velké části procházejí internetem. Při volbách sice hlasy ručně počítají volební komise. S výsledkem pak ale musí jejich předseda na takzvané sběrné místo, kde je pracovník statistického úřadu přepíše do počítače.

Poslechněte si reportáž Tomáše Kabáta ze záznamu: