Na školách začínají zápisy do prvních tříd

  10:03
Základní školy začaly včera nabírat děti do prvních tříd. Podle odhadů ministerstva by mělo k zápisu přijít asi 135 tisíc dětí, což je přibližně o 13 tisíc méně než v loňském roce. Počet prvňáků tak zřejmě podruhé v řadě klesne. Zápisy potrvají do konce dubna, jejich přesné termíny určují ředitelé jednotlivých škol.

zápis | foto: MAFRA

K zápisu do prvních tříd musí letos přijít všechny děti, které se narodily od 1. září 2011 do 31. srpna 2012. Ve výjimečných případech je možné zapsat i dítě, které by do školy nastupovalo v pěti letech, ministerstvo jich očekává asi 700. Zhruba 23 200 dětí se k zápisu chystá znovu, protože v loňském roce dostaly odklad.

Rodiče, kteří chtějí požádat o odsunutí školní docházky i rok, musí k žádosti přiložit posudek z pedagogicko-psychologické poradny a potvrzení od lékaře nebo psychologa. Stihnout by to rodiče měli v době zápisu, nechat vyšetřit dítě ale mohou až do konce května. V takovém případě by měli u zápisu alespoň nahlásit, že o odkladu uvažují.

V dubnu se zápisy letos konají druhým rokem. Dříve probíhaly od poloviny ledna do poloviny února. Posunutím termínů zápisů si ministerstvo slibovalo úbytek žádostí o odklad, loni jich ale naopak mírně přibylo. Jejich podíl se každoročně pohybuje kolem pětiny.

V září by do první třídy mělo podle odhadů ministerstva nastoupit kolem 108 200 dětí. Počet prvňáčků tak meziročně mohl klesnout zhruba o 3500.