Na prezidentovu kritiku jsem si už zvykl, říká ředitel ČT

  15:00
Prezidentova slova na inauguraci mají právní dohru. Generální ředitel České televize už podnikl první kroky proti nařčení ze stranění a neobjektivního vysílání. Na veřejnoprávní média mají našlápnuto i někteří politici ze Sněmovny.

Petr Dvořák obhájil post ředitele České televize. (26. dubna 2017) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Zestátnění médií veřejné služby už v loňském roce navrhoval šéf SPD Tomio Okamura. Podle něj je hospodaření České televize a Českého rozhlasu neprůhledné. „My chceme zrušit koncesionářské poplatky, ulevit občanům, chceme svázat financování České televize a Českého rozhlasu se státním rozpočtem. Dalším krokem by bylo, že by veřejnoprávní média spadala pod kontrolu Nejvyššího kontrolního úřadu,“ řekl vloni v říjnu Okamura.

Jenomže podle generálního ředitele ČT Petra Dvořáka to bude mít jen ten efekt, že televize ztratí nezávislost. Občané ale rozhodně neušetří. „Stejně budou muset lidé platit takové daně, aby ten státní rozpočet na to měl. Jsem zastáncem koncesionářských poplatků, protože mezi divákem a televizí nestojí nikdo jiný.“

Kritiku ČT sklízí i za to, že z poplatků natáčí filmy, seriály a dokumenty. I to podle Dvořáka smysl má. „Komerční televize by řadu produktů, které my vyrábíme, vůbec nevyráběly. Ať už jsou to dokumenty, dětská tvorba, mládežnický sport, který se snažíme podporovat. Taky jde o podporu charit nebo veřejně prospěšných aktivit.“

Poslechněte si reportáž Tomáše Kabáta: