Na právní pomoc advokátů získají od července nárok i nemajetní

  9:11
Až do konce června byli lidé, kterým soud nepřidělil advokáta a na vlastního neměli, odkázáni na pomoc regionálních právních poraden. Jejich postavení se ale zásadně změní, protože od 1. července začne platit novela zákona o advokacii, podle které se se rozšiřuje státem hrazená právní pomoc osobám, které si nemohou vlastního advokáta z finančních důvodů dovolit.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Česká advokátní komora (ČAK) bude určovat, kdo z jejích 12 tisíc členů poskytne konkrétnímu žadateli právní poradu nebo službu. Nově se bude pomoc poskytovat i cizincům umístěným v detenčních zařízeních.

O bezplatnou pomoc budou moci požádat ti, jejichž průměrný měsíční příjem za posledních šest měsíců nepřesáhl trojnásobek životního minima, tedy 12 930 korun měsíčně, a nejsou zastoupeni vlastním advokátem.

Žadatel musí vyplnit formulář, který nalezne na webových stránkách České advokátní komory (www.cak.cz) a uhradit stokorunový poplatek. Ten může být odpuštěn například držitelům průkazů zdravotně postižených nebo lidem pobírajícím dávky v hmotné nouzi.

Hlavním smyslem zákonné úpravy je pomoc nemajetným lidem, kteří se nevyznají v právních předpisech. Ročně mají nárok na dvě hodiny advokátních rad, přičemž minimální délka schůzky je 30 minut. Během té nebude právník sepisovat žádné podání, smlouvu nebo listinu. Jde hlavně o to klientovi poradit, kam se má obrátit, aby například nepropásl zákonné lhůty.

Odměny právníků, které hradí stát, se budou odvíjet od advokátního tarifu sníženého o 20 procent, v případě drobné pomoci to je 150 korun za půl hodiny práce. Dosavadní zkušenosti ale naznačují, že řada advokátů si o proplacení této částky ani nepožádá, protože pomoc berou jako svůj příspěvek ke společenské odpovědnosti.