Na nežádoucí interakce léků ročně zemře 230 lidí

  9:55
V České republice je každoročně hospitalizováno 3 400 lidí, a to kvůli nežádoucímu vzájemnému působení léků, které užívají. Zhruba 230 z nich zemře. Čísla vyplývají z odhadů Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP). Většině z těchto úmrtí se dá zabránit.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Léková interakce je vzájemné působení buď několika léků, nebo také léků a potravin, doplňků stravy, potravin nebo kouření. Některé takové kombinace mohou ovlivnit účinnost léků, kterou mohou nejen tlumit ale i zvyšovat tak, že pacientovi způsobí zdravotní komplikace. Často dochází k tomu, že pacient má předepsáno několik léků od různých lékařů, a tyto léky mají stejnou účinnou látku. Mimo dalších komplikací tak může dojít k poškození jater.

Pacient by tak měl mít napsané názvy léků, které užívá, a tento seznam by měl mít stále u sebe. Informaci o těchto lécích by pak měl hlásit při návštěvě každého lékaře i při vyzvedávání léků v lékárně.

Pozor by si pacient měl dávat i na působení některých potravin. Alkohol například zvyšuje účinek tlumivých léků, mléčné výroky naopak působení antibiotik snižují. Ovlivnit léky mohou také čaje a přípravky s třezalkou nebo grep a pomelo.

V České republice přitom neexistuje studie, která by se zabývala dopady nevhodné kombinace předepisovaných léků. AIFP proto použila výsledky britské studie z roku 2013, která půl roku sledovala 18 820 pacientů starších 16 let. Podle výsledků studie bylo 6,5 procenta lidí hospitalizováno kvůli nežádoucím účinkům léků a 14 lidí zemřelo. V přepočtu na tuzemskou populaci by to znamenalo, že v Česku je kvůli nežádoucím lékovým interakcím ročně hospitalizováno asi 3400 lidí, z nichž 230 zemře.