Na českých cyklostezkách vládne chaos!

  8:00
Problematický provoz bývá především ve větších městech, kde bývají stezky společné jak pro chodce, tak pro cyklisty. Tam, kde nejsou oddělené pruhy, se pak míchají chodci, bruslaři, pejskaři a cyklisté. Při vzájemném omezení pak nadávají jeden na druhého.

Část cyklostezky ve Valašských Kloboukách. | foto: Město Valašské Klobouky

Klíčem ke správnému chování na společných stezkách pro cyklisty a chodce je vzájemná ohleduplnost. Zatímco cyklisté by měli jezdit po okraji takové stezky a opatrně, chodci se můžou pohybovat libovolně. Jak ale potvrdila anketa Rádia Impuls, málokdo ví, že nějaká pravidla vůbec existují. „Nikde se to nepíše,“ uvádí jedna z oslovených in-line bruslařek. Výhrady mají chodci, cyklisté i bruslaři. „Vždycky trnu z toho, jak rychle kolem mě projedou mladí kluci na kole. Je mi jasné, že kdyby jim do cesty vyběhlo dítě, tak to nemají šanci ubrzdit,“ stěžuje si chodkyně.

Jasná pravidla ale Rádiu Impuls popisuje mluvčí plzeňské městské policie Jana Pužmanová. „Na stezce pro chodce i cyklisty je velmi důležitá vzájemná ohleduplnost. Cyklista nesmí ohrozit chodce a ani chodec nesmí ohrozit cyklistu. Tuto stezku může využít i osoba pohybující se na lyžích, kolečkových bruslích, nebo obdobném sportovním vybavení. Nesmí však na stezce ohrozit ostatní chodce.“

Poslechněte si reportáž Tomáše Kabáta: