Zemana ještě věšet nebudeme, odhaduje majitel prezidentské hospody

  6:46
Na očekávané volby se připravují i v Myslivecké hospodě v obci Modrá na Uherskohradišťsku. Mají zde portréty všech dosavadních československých a českých prezidentů. Místo pro rozšíření sbírky však zatím na stěnách připravené nemají.

Na první pohled vypadá jako běžná vesnická hospoda, která stejně jako ostatní už pár let bojuje o přežití. I dva dny před prezidentskými volbami se v Myslivecké hospodě ve slovácké obci Modré odpoledne po práci schází jen pár věrných štamgastů.

Při popíjení piva ale nemají před očima obvyklejší sbírku pohárů dobrovolných hasičů nebo mysliveckých trofejí. Jejich pohled totiž občas sklouzne na originální portréty všech státníků, kteří v minulosti vládli Československu a Česku. Jsou seřazené v řadě a zabírají skoro celou stěnu.

A stejně jako před pěti lety teď majitel hospody Ivo Hána čeká na to, jestli se sbírka za dva týdny rozroste nebo ne.

„Další už se k nim na stejnou stěnu nevejde, museli bychom mu najít jiné místo. Možná bychom odstranili plakát brněnského divadla, na kterém jsou vyfocení všichni jeho zaměstnanci,“ směje se Hána.

Řada by pak nahradila i vedle visící znak obce nebo Moravanů a dostala se až k fotografii několikanásobného vítěze celostátního verbuňku z Modré.

Stále chybí originál Háchova portrétu

Obraz současného prezidenta Miloše Zemana zatím Hána nemá připravený. Štamgasti se totiž už v minulosti domluvili, že prezidentskou řadu doplní další portrét vždy teprve ve chvíli, kdy mu skončí mandát.

„Ne, že bych ho volil, ale myslím, že letos ještě Zemana věšet nebudeme. Lidi dají hlas tomu, koho znají. Zvolí Topolánka, Horáčka nebo Zemana. A vítěz je v tom případě jasný,“ vykládal jeden z hostů.

Zatím poslední místo proto v roce 2013 doplnil Václav Klaus. Na opačné straně řady visí v nejmenším a nejzdobnějším rámu Tomáš Garrigue Masaryk. Vedle něho Edvard Beneš, Emil Hácha, Klement Gottwald, Antonín Zápotocký, Antonín Novotný, Ludvík Svoboda, Gustáv Husák a Václav Havel.

Se sbíráním originálních dobových obrazů, které předtím visely na úřadech, ve školách nebo továrnách, začal hospodský před patnácti lety.

„Byla to náhoda, objevili jsme tady dva obrazy a další začali nosit štamgasti,“ vysvětlil Hána.

Obraz socialistického prezidenta Husáka sehnal z místní školy, jiné koupil v antikvariátu. Stále ovšem chybí originál protektorátního prezidenta Háchy.

„Nemohl jsem ho sehnat. Tak jsem ho ofotil a zvětšil z knihy, která o něm před lety vyšla,“ dodal Hána.