Firma zavážející odkaliště u Mydlovar chce přestěhovat provoz

  11:28
Firma, která se zabývá sanací areálu u Mydlovar na Českobudějovicku, chce přesunout provoz pro navážení a výrobu takzvaných rekultivačních materiálů, jimiž zaváží bývalá odkaliště po úpravně uranové rudy. Starostové z okolních obcí mají k záměru připomínky.

V Mydlovarech na Českobudějovicku si lidé stěžují na velký sirovodíkový zápach, který pochází z nedalekého odkaliště, kterou rekultivuje firma Diamo. Zápach pochází z jedné z místních nádrží. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Bezedné jámy u Mydlovar stále páchnou a polykají tisíce tun odpadků. Nezávisle na tom tu mění sanační firma pozici. Na ploše s největší ekologickou zátěží v jižních Čechách připravuje velké stěhování.

Chce přesunout provoz pro navážení a výrobu takzvaných rekultivačních materiálů, kterými společnost OK Projekt zaváží bývalá odkaliště po úpravně uranové rudy. Záměr oznámila krajskému úřadu, který teď bude posuzovat dopad změny místa na okolní životní prostředí.

Zástupci firmy tvrdí, že vše zůstane při starém a pouze se provoz posune, starostové dotčených obcí ale mají k záměru připomínky. Obyvatele provoz obtěžuje, navíc v loňském roce zaregistrovali nepříjemný zápach, který začal unikat z jedné už zavezené laguny.

„Zápach po sirovodíku k nám občas doráží stále, i když nám loni slibovali, že ho odstraní. Samotné stěhování provozu se bude týkat hlavně Olešníka,“ říká starosta Mydlovar Petr Ciglbauer.

Podnik Diamo, kterému kalojemy patří, koncem loňského roku nechal zapáchající lagunu překrýt vrstvou biologického materiálu a uzavřít jakýmsi neprodyšným sarkofágem.

Kromě zápachu si lidé stěžují na prašnost a hluk z dopravy

Podle starosty Olešníka Jaroslava Pavlici to zlepšení nepřineslo. Právě tento nevyřešený problém chtějí v nadcházejícím řízení starostové připomenout.
Sanací území o rozloze 280 hektarů trpí místní obyvatelé už pětadvacet let. Tvrdí, že z byznysu za miliardy korun mají jen škody.

Areál u Mydlovar

Pozemky mezi obcemi Zahájí, Olešník a Mydlovary původně přinášely místním profit z lignitu. V 60. letech tu podnik Diamo Ralsko postavil v rámci obchodu se Sovětským svazem úpravnu uranové rudy a vytěžené doly využil jako kalojemy a skladiště odpadu. Dodnes vykazují tato místa zvýšenou radioaktivitu. Provoz tu skončil v roce 1991. Od té doby se stát zabývá ozdravěním a obnovou území, což stojí miliardy korun. Poslední plány podniku Diamo Ralsko mluví o ukončení rekultivace v roce 2024.

„Stát vůbec nezajímá, že musíme žít vedle kontaminovaného území, skládek odpadů a mezi hustou nákladní dopravou. Materiály pro rekultivaci se měly vozit po železnici, ale to nefunguje. Nemůžeme se rozvíjet, nikdo nechce bydlet poblíž odkališť a smetiště. Lidé mají strach, že v létě nás znovu zamoří zápach po sirovodíku. Žádnou kompenzaci za zhoršené životní podmínky nemáme,“ uvedl Pavlica.

Kromě zápachu si obyvatelé stěžují na prašnost a hluk z dopravy. Celá krajina, kde se původně těžil lignit a kde rostly lesy, dnes připomíná mrtvou zem.

Dokument o záměru nazvaném Využití odkaliště Triangl Mydlovary pro výrobu rekultivačních materiálů se v těchto dnech objevil na úřední desce kraje. Podle prokuristy firmy Artech Miroslava Kroupy, jež zastupuje investora, jde vlastně jen o přestěhování provozu o 800 metrů. Posune se k bývalému lignitovému dolu Svatopluk, který podnik Diamo také využíval jako odkaliště.

Odkaliště u Mydlovar (27. 7. 2017)

31. července 2017

Rozsáhlé rekultivované pozemky vlastní OK Projekt. V přestěhovaném provozu bude vyrábět ročně až 750 tisíc tun směsí. Povolení chce využívat do roku 2033.

„Provoz je jednoduchý. Skládá se ze skládky sypkých materiálů a drtírny. Vše obslouží jeden bagr a tři pracovníci. Žádné zvyšování výroby se neplánuje,“ ujistil Kroupa.

Nové místo bude vzdálené asi 400 metrů od nejbližších domů tří okolních obcí. K dopravě bude firma využívat obchvat Olešníka, který pro Diamo postavil Jihočeský kraj. Po něm naváží materiál pro takzvané rekultivační směsi. Ty se skládají z průmyslových odpadů, jako je škvára, struska ze sléváren, beton, teplárenské popílky, asfaltové směsi, štěrk a jíly. Do směsi se přidávají také pneumatiky. Firma uvádí, že používá na výrobu směsi vlastní patent.

Podle spolku Arnika, který se zabývá škodami na životním prostředí, pochází zápach z odkališť ze zatím neznámé biologické reakce.

 Ačkoliv Česká inspekce životního prostředí, která v minulosti OK Projekt pokutovala za porušení předpisů, se zápachem nezabývá, zaměřit se na něj chce právě Arnika a pokusí se zjistit jeho příčinu. Spolek už dříve škodlivé látky v lokalitě monitoroval.

Areál, kde firma sanuje bývalá odkaliště po úpravně uranové rudy.

Areál, kde firma sanuje bývalá odkaliště po úpravně uranové rudy.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz