Muzeum se vrátilo do počítačového pravěku, teenageři se nestačí divit

  18:26
Jak překotně se vyvíjely informační a komunikační technologie v posledních desetiletích, ukazuje nová výstava v Regionálním muzeu ve Žďáře nad Sázavou. Nese příznačný název Od elektronky do digitálního světa. Sehnat exponáty, nad nimiž teenageři nechápavě kroutí hlavami, nebylo vůbec jednoduché.

„Dva roky jsme sháněli materiál. Oslovil jsem spoustu známých ve firmách. Povedlo se nám seřadit chronologicky vývoj výpočetní, ale také ukázku audio a video techniky,“ přibližuje hlavní autor výstavy, učitel Zdeněk Holemář. Výstavu připravil společně se třemi studenty VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou a s pomocí pracovníků muzea.

Fotogalerie

Expozice ukazuje vše důležité od bankovního mechanického počítadla, logaritmického pravítka či elektronky až po novější generace počítačů včetně designově nadčasového stroje Apple Macintosh.

Na své si však přijdou nejen fanoušci techniky, kteří jistě ocení „vykuchané“ součástky ve vitrínách.

„Největším trhákem pro děti je psací stroj, na kterém se jim zasekávají klávesy,“ říká s úsměvem spoluautor výstavy. Vyzkoušet si mohou i telefonování ze sluchátkového telefonu s otočným číselníkem.

Teenageři nechápavě koukají na velké kotouče diskové paměti, na které se vešlo „neuvěřitelných“ 69 megabajtů dat, zatímco dnes nosíme terabajty po kapsách.

Novinka stíhá novinku, stará technika upadá v zapomnění

„Bouřlivý vývoj výpočetní techniky, v níž novinka stíhá novinku, dává zapomenout na mnohé, co bylo ještě nedávno považováno za špičkové, unikátní a moderní, co však po pár letech či desetiletích skončilo ve šrotu jako zastaralé, nevýkonné a překonané,“ glosuje Zdeněk Holemář.

Tvůrci výstavy navíc připravují ve čtyřech termínech jedno speciální lákadlo - ukázky nasazení interaktivní virtuální reality. Ukázky se uskuteční ve dnech 19. a 31. října a také 7. a 16. listopadu od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin. Vzhledem k omezené kapacitě je nutná rezervace.

Studenti mohou nejmodernější technologie využít ve strojírenství, informatice, designu či architektuře. Ve spolupráci s klášterní farností například připravují virtualizaci kostela na Zelené hoře. Vidět bude pravděpodobně i model s nedochovanými stélami na věžičkách ambitu nebo využití virtualizace v medicíně, například v magnetické rezonanci nebo na výpočetním tomografu.

Samotná výstava potrvá až do 19. listopadu. Pak by z ní měla postupně vzniknout stálá expozice v protiatomovém krytu přímo na průmyslovce. Základní informace k výstavě najdete také na webových stránkách www.historieit.wz.cz, které vytvořila studentka Radka Křížová. „Jsou součástí studentského maturitního projektu,“ poznamenal Zdeněk Holemář.

Autor: