VIDEO: Čtyřtunový tiskařský stroj museli stěhováci dostat do muzea oknem

  9:54
Muzeum knihy a knihtisku v Plzni získalo do své sbírky nový exponát, funkční tiskařský stroj Heidelberg Cylinder. Kvůli jeho hmotnosti a rozměrům jej musela specializovaná firma dostat do budovy oknem.

„Společností, které se na takový transport specializují, není mnoho. Čtyři oslovené firmy zakázku odmítly, uspěl jsem až u páté,“ sdělil ředitel tiskárny Nava Pavel Zeman a dodal, že stěhování mělo dvě fáze.

V té první stroj přivezla z Pardubic stěhovací firma, poté stál zhruba dva týdny v expedičním skladu, dokud neměli volný čas stěhováci z Plzně.

Stroj váží podle Zemana víc než čtyři tuny, do prostoru muzea se dostal skrz otevřené okno, které je dostatečně velké.

Stěhování tiskařského stroje

„Stroj Heidelberg Cylinder pochází z padesátých nebo šedesátých let, konstrukce je ale z řady, která se vyráběla ve dvacátých letech minulého století,“ popsal ředitel muzea Petr Sichinger s tím, že se jedná o klasický stroj využívaný pro tisk z výšky, tedy pro techniku knihtisku.

Tisková forma se zakládá dovnitř zařízení tím, že se jím pohybuje, forma zajíždí a vyjíždí. „Umožňuje to jednobarevný tisk až do velikosti formátu A3,“ sdělil Sichinger.

Podle jeho slov zatím není jasné, kde a jak dlouho se tento model používal. Muzeum získalo tiskařské monstrum od soukromého majitele z Pardubic. 

„Jsme ale rádi, že se nám podaří do sbírky zařadit stroj dobový s klasickou konstrukcí techniky, která se dnes už vytratila. Zároveň je i funkční,“ pochvaluje si Sichinger. Po zprovoznění jej budou moct návštěvníci při exkurzích spatřit v chodu, je možné, že o něj budou mít zájem také filmaři.

V muzeu si mohou lidé prohlédnout v současné době také největší ručně vysázenou knihtiskovou formu, Heidelberg Cylinder bude stát v sousedství dalších dvou tiskařských strojů, taktéž funkčních. „Rozšíří se nám tím možnosti ukázek tisku,“ konstatuje Petr Sichinger.

Odborným způsobem se do muzea transportovaly i další historické exponáty. „Občas se nám ozývají soukromí sběratelé, kteří nám nabízejí nějaký svůj stroj, pro který už nemají uplatnění,“ konstatuje Petr Sichinger a dodává, že spolu s exponátem Heidelberg Cylinder muzeum získalo také zlatičku.