Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Muž, který lidem v Náchodě ztrpčoval život, nastoupil dobrovolně léčbu

  5:00
V posledních týdnech byli občané Náchoda obtěžováni nevhodným chováním pan Romana R. Situace se stále stupňovala a Policie ČR i městští strážníci v některých dnech reagovali na podněty občanů i několikrát denně.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Marek Podhora, MAFRA

Pomoc nabízeli i pracovníci odboru sociálních věcí a školství Městského úřadu v Náchodě a terénní pracovníci. Roman R. však pomoc při řešení svých zdravotních problémů dlouhodobě odmítal a celou věc nebylo možné bezprostředně řešit jiným způsobem než opakovaným povoláním k zásahu městských strážníků nebo státní policie.

„Poslední dobou z něj v některých dnech strážníci doslova nespustili oči, lidé nás volali stále častěji“, upřesnil velitel Městské policie Náchod Petr Valica.

To se však změnilo ve čtvrtek 27. dubna 2017, kdy Roman R. sám kontaktoval pracovníky náchodského střediska Péče o duševní zdraví v Tyršově ulici, kam dobrovolně přišel a uvedl, že dlouhodobě nebere léky, nemá kontrolu nad svým chováním a je si vědom faktu, že následně může být nebezpečný pro své okolí. Na základě tohoto tvrzení byla přivolána Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje (ZZS KHK) a Policie ČR. „Z vyjádření pana Romana R. bylo zřejmé, že se chce zcela dobrovolně léčit, proto jsme následně vyhověli i požadavku ZZS KHK na zajištění asistence při jeho převozu do Psychiatrické nemocnice v Havlíčkově Brodě,“ uvedl npor. Bc. Martin Kříž, zástupce vedoucího pověřený vedením Obvodního oddělení Policie ČR Náchod. V odpoledních hodinách byl tedy pan Roman R. převezen do nemocnice v Havlíčkově Brodě, kde se ho ujmuli lékaři, kteří na základě vyšetření stanoví další postup v jeho léčbě a rozhodnou o hospitalizaci.

„Za daných okolností je dobrovolné nastoupení léčby tím nejlepším řešením,“ komentoval informaci starosta Jan Birke a dodal: „Státní i městská policie udělala maximum možného v této nepříjemné situaci, proto jim patří mé poděkování. Pan R. byl v posledních dnech už pod velkým tlakem veřejnosti, která jeho přítomnost velmi citlivě vnímala, ať už na ulici nebo třeba v obchodě. Proto ať už jeho rozhodnutí dobrovolně nastoupit léčbu ovlivnilo cokoliv, jsem za to rád,“ dodal Birke.