Noční mráz v obci na Sokolovsku spálil rašící brambory, hrozí i v červnu

  14:08
Ledoví muži se opět připomněli Krušným horám. Koncem května je očekával pozorovatel počasí ze Šindelové na Sokolovsku Rudolf Kovařík. V noci na čtvrtek mráz na jeho zahrádce spálil první lístky brambor, které nedávno vyrostly.

Mráz poničil v Šindelové úrodu brambor. | foto: Rudolf Kovařík

„Na stanici v Šindelové bylo ráno minus 1,7 stupně Celsia, na Jelení až minus pět stupňů. V této polovině roku u nás ještě s mrazíky není konec,“ varoval Kovařík a dodal, že objevit se mohou také v první dekádě června, a to ve známých krušnohorských lokalitách.

Zatímco stanice Rudolfa Kovaříka je v nadmořské výšce 585 metrů, nejvyšší bod v obci se nachází 991 metrů nad mořem.

Nadcházející měsíc bude podle pozorovatele teplotně průměrný a proměnlivý. Rozhodně neočekává tropické teploty několik dní po sobě, jako tomu bylo loni.

„Denní teploty se budou pohybovat od 19 do 23 stupňů, jestliže bude slunečno, dostat se mohou až ke 28 či 29 stupňům. Pokud se objeví třicítky, tak možná až na konci měsíce,“ uvedl Rudolf Kovařík.

V červnu také slaví svátek Medard, ke kterému se váže známá pranostika. Podle pozorovatele zpravidla platí, že pokud je do Medarda chladnější a deštivější počasí, po jeho svátku, který připadá na 8. června, se už jeho kápě zdaleka tolik neprojeví.

Téměř každý rok se ale připomíná na karlovarském filmovému festivalu. V posledních letech provázelo deštivé a chladnější počasí druhou polovinu přehlídky.

Podle předpovědi meteorologů čeká obyvatele kraje příjemný víkend, který už by mohl lákat ke koupání i méně otužilé plavce. Například přehrada Lesík u Nejdku měla ve čtvrtek odpoledne 17 stupňů Celsia. V sobotu by mělo být polojasno s teplotami kolem 25 stupňů, v neděli pak jasno a ještě o stupeň více. Teplo vydrží celý příští týden, objevovat se ale mohou bouřky.

Mráz poničil v Šindelové úrodu brambor i loni v červenci