Lékař z Brna zjistil, jak rychleji odhalit mrtvici. Má prestižní cenu

  15:58
Mozková mrtvice ročně postihne až 17 milionů lidí po celém světě, třetina z nich nemoci podlehne. Neurologovi z brněnské Fakultní nemocnice u sv. Anny Ondřeji Volnému se ale podařilo objevit způsob, kterým by se tento počet měl mnohonásobně snížit. Získal za to prestižní ocenění.

Lékař Ondřej Volný se výzkumu mozkové mrtvice věnuje zejména ve volném čase. | foto: FNUSA

Po osmihodinové službě na klinice Ondřej Volný pracuje na svých výzkumech pro Mezinárodní centrum klinického výzkumu. Tato práce pro něj nekončí ani o svátcích a víkendech. Jeho píle ale přináší výsledky.

Nedávno získal mezinárodní cenu Danubius Young Scientist Award (Ocenění mladých vědců z podunajských regionů), kterou od roku 2011 uděluje rakouské Ministerstvo vědy, výzkumu a ekonomie spolu s Institutem pro Podunajský region a střední Evropu.

Volný se ve svém výzkumu zaměřil na moderní metody zobrazení mozku u pacientů, kteří utrpěli mozkovou příhodu. Zjistil, že pomocí metody multifázické CT angiografie, která zobrazuje cévy vedoucí do mozku, je možné přesněji odhalit sraženiny krve, které tepny ucpávají a jsou nejčastější příčinou mozkové příhody.

Výsledky navíc ukázaly, že pomocí této metody zobrazení jsou schopni odhalit krevní sraženiny v mozkové tepně i mladší a méně zkušení lékaři. „Nejefektivnější léčbou mozkové mrtvice je zprůchodnění cév, které přivádějí krev do mozku. Tato léčba je velmi efektivní, pokud je provedena úspěšně a včas,“ vysvětluje Volný.

Jeho dalším cílem je šířit informace o příznacích mozkové mrtvice, srdečního infarktu a dalších závažných nemocí mezi laickou veřejnost. Příznaky je totiž potřeba odhalit co nejdříve. „Čas je mozek,“ dodává Volný.

Lidský mozek je složitější než vesmír

V současnosti už mladý vědec pracuje na dalším navazujícím výzkumu. Monitoruje a hodnotí neurologická centra v Česku, která se zabývají odstraňováním uzávěrů mozkových tepen pomocí speciálních hadiček (katétrů). Součástí jeho výzkumu je zhodnocení správného začlenění výsledků jeho předchozích studií do klinické praxe.

„Kvalita péče u nás je podle předběžných výsledků na světové úrovni. Konkrétně v Brně používáme v současnosti nejpokročilejší metody zobrazení mozku a cév pacientů s mozkovou mrtvicí, takže i zde je diagnostika a péče o pacienty velice kvalitní,“ prozrazuje výsledky výzkumu Volný.

V Česku už se ale dlouho nezdrží. Své poznatky chce totiž dále rozšiřovat na neurologické klinice v kanadském Calgary, kde byl v minulosti na stáži. S Fakultní nemocnicí u sv. Anny by ale rád spolupracoval i ze zahraničí.

„V oblasti výzkumu mozku je stále co zkoumat. Lidský mozek je totiž složitější než vesmír. Je to svým způsobem i hledání limitů našeho myšlení a vnímání, protože výzkum mozku bude vždy ovlivněn i tím, že ho zkoumáme díky aktivitě stejného orgánu - mozku,“ vysvětluje neurolog nadšení pro svou profesi.

Autor: