Miliony pro MotoGP ministerstvo školství nemá, našel je místní rozvoj

  7:24
Po letošních střetech s ministerstvem školství ohledně výše dotace pro brněnskou MotoGP bude peníze do Brna posílat ministerstvo pro místní rozvoj. Získávat by mohlo na zalistovací poplatek 60 milionů.

Jakub Kornfeil při Velké ceně České republiky v Brně. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Pro pořadatelé brněnské Velké ceny silničních motocyklů to je řešení, díky němuž by se Brno a kraj nemusely každoročně doprošovat státu o příspěvek na pořádání MotoGP.

Letos se totiž kvůli penězům dohaduje pořadatelský spolek Brna a Jihomoravského kraje s ministerstvem školství, které neposlalo sedmdesát, ale jen 39 milionů. A další už poslat nechce, i když je za závody dluh.

Nová informace na „prvním pracovním“ jednání zastupitelů po volbách však poněkud překvapivě nezazněla od nové koalice, ale z úst bývalého primátora z hnutí ANO Petra Vokřála

„Už v době, kdy jsem stál v čele města, jsem se snažil, aby podpora závodů přešla z ministerstva školství pod jiný resort. Poslední informace z parlamentu jsou takové, že na ministerstvu pro místní rozvoj by mohlo být rezervováno zhruba šedesát milionů korun,“ uvedl Petr Vokřál (ANO).

Ačkoli koalice v čele s primátorkou Markétou Vaňkovou (ODS) o konkrétním řešení nevěděla, ministerstvo jej potvrdilo.

„O podpoře jednáme s ministerstvem financí a částka by měla být zhruba šedesát procent na zalistovací poplatky, maximálně však šedesát milionů korun,“ reagoval na dotaz MF DNES Vilém Frček z odboru komunikace ministerstva.

O zbytek nákladů by se pravidelně musely podělit město a kraj.

„Začátkem roku předložíme vládě materiál s výčtem nejprestižnějších akcí, které mají každoročně velký společenský, tedy sportovní či kulturní, přínos pro Českou republiku. Předpokládáme, že MotoGP bude mezi těmito vybranými nadregionálními akcemi, a stát by se měl zasadit o to, aby se i nadále konaly,“ upřesnil postoj ministerstva Frček.

Zastupitelé v úterý schválili, že na letošní ročník Velké ceny dá město o 4,7 milionu korun navíc. A dalších deset milionů přidá Jihomoravský kraj.

Tím by se měl částečně snížit letošní dluh 31 milionů, o které poslalo méně ministerstvo školství.

Stále ale ještě zbývá doplatit necelých osmnáct milionů, jež se nyní snaží sehnat zástupci Spolku pro MotoGP.

„Budeme hledat všechny cesty. V nejhorším případě bychom se o částku museli podělit s krajem,“ poznamenala Vaňková.

Na úterní jednání přišel bývalý primátor Vokřál s tím, že by město mělo zvýšit svoji podporu akce z deseti na patnáct milionů i pro příští roky. Jeho návrh sice neprošel, na jednorázovém navýšení se však dohodlo 47 z 51 přítomných zastupitelů, tedy i z opozičního hnutí ANO.

Střet kvůli žalobě na sporné stavby za Lužánkami

Jinak to ale mezi nimi opozičním ANO a koalicí jiskřilo, a to i kvůli takzvané určující žalobě na stavby na pozemcích za Lužánkami. Město kvůli nim vede dlouholetý spor s podnikatelem Liborem Procházkou, kterému patří povrchy, inženýrské sítě, tenisové kurty a další objekty kolem bývalého fotbalového stadionu. Zatímco koalice žalobu prosazuje, ANO je proti.

„Žalobu musíme dát. Vyzval nás k tomu stavební úřad, protože v lokalitě probíhají stavební řízení. Jedná se o demolici starého stadionu a stavbu nového a hlavně opravy ulic Drobného a Sportovní. Aby nebyla řízení zastavena, musím jednat do konce března,“ vysvětlil náměstek primátorky pro majetek Tomáš Koláčný (Piráti) s tím, že město počítá s dalšími právními kroky.

„Je to šlápnutí mimo,“ reagoval Vokřál. Podle něj soudy umrtví celou lokalitu na další řadu let. Navíc Brno musí platit za bezdůvodné obohacení kvůli podzemním garážím Procházkovy firmy LP Expo, o jejichž vlastnictví rozhodl soud.

„Každoročně město dá čtyři miliony až do doby, než soudy rozhodnou,“ podotkl Vokřál. ANO již dříve prosazovalo kratší řešení cestou rozhodčího soudu, to však neprošlo ani v bývalé koalici.

Kde vezmete peníze? ptalo se opoziční ANO koalice

A diskuse se rozpoutala i kolem rozpočtu na příští rok. Ten koalice předložila jako vyrovnaný – město bude hospodařit s balíkem 15,2 miliardy korun, počítá s příjmy třináct miliard a zbytek pokryje z evropských dotací. Pokračovat mají již zahájené dopravní stavby a rekonstrukce Janáčkova divadla.

Do kultury půjde o sto milionů korun více než letos. Asi třetina jsou provozní výdaje, především z důvodu navýšení platů v kultuře. „Musíme to vykrývat z městského rozpočtu, protože ministerstvo kultury podporu momentálně nenavyšuje,“ uvedl radní pro kulturu Marek Fišer (Piráti).

Hrubý návrh rozpočtu připravila ještě stará koalice, jeho dopracování ale ANO považuje za chaotické. Vokřál řešil právě financování kultury a to, na kolik přijdou městskou kasu tři noví uvolnění zastupitelé.

Jeho bývalý náměstek Richard Mrázek (ANO) se zase zaměřil na jednotlivé projekty a jejich spolufinancování. „Některé žádosti na dopravní stavby ještě nebyly podané. Jak je budeme vykrývat, když neuspějeme?“ ptal se Mrázek.

Podle něj se problém týká například tramvaje do kampusu a druhé etapy výstavby kanalizace, což jsou projekty za zhruba 2,5 miliardy korun a město by se na nich mělo podílet. Nejasné je podle něj také financování stavby atletické haly.

I přes vzrušenou diskusi rozpočet na příští rok prošel. Ruku pro něj zvedlo 31 zastupitelů, šest bylo proti, a to čtyři z SPD a dva z ANO, patnáct zastupitelů ANO se zdrželo.

V jednom případě se opozičnímu ANO podařilo prosadit změnu koaličního usnesení – snížit příspěvek města na prodloužení trolejbusu do Novolíšeňské ulice. „Cena byla neodůvodněně navýšena o pět milionů korun,“ vysvětlil Mrázek.