O zkrácení názvu Mostů u Jablunkova bude referendum, obec je rozdělená

  9:12
Bouřlivé zastupitelstvo, na které dorazily asi dvě stovky místních lidí, se ve středu odpoledne konalo v Mostech u Jablunkova na Frýdecko-Místecku. Obyvatelé přišli vyjádřit svůj nesouhlas s plánovaným zkrácením názvu obce na Mosty, což na předešlém zasedání posvětili zastupitelé.

„Mnozí byli zpočátku naštvaní, protože měli spoustu zavádějících informací ze sociálních sítí a z toho, jak se zpráva šíří dům od domu. Když jsme jim vysvětlili, že kromě změny občanských průkazů, kterou jim umožníme u nás na úřadě, je nic až tak náročného nečeká, zklidnili se,“ líčí starosta obce Ondřej Niedoba.

„Veškeré věci, které jsou dnes spravovány elektronicky, ať už důchody či zdravotní pojištění, by se aktualizovaly automaticky bez nutnosti něco vyřizovat. V závěru jednání jsme schválili záměr připravit referendum. Obec je nyní rozdělená tak 50 na 50,“ dodal starosta.

Obyvatel Martin Labaj je jiného názoru. „Mladým a hodně starým lidem je to jedno, ale můj tip je, že 80 procent chce, aby zůstalo současné pojmenování. V opavském archivu jsem pořídil skeny historických dokumentů. Naše obec byla vždy spojovaná s Jablunkovem: ‚za Jalonkowym‘, ‚przy Jablonkowie‘, ‚hinter Jablunkau‘, ‚bei Jablunkau‘, případně jen ‚u Jablunkova‘. Vedení však tvrdí, že to kdysi byly jen Mosty. Neověřit si data považuji za diletantství,“ konstatoval Labaj.

Podle něj zkrácení názvu není jen o občanském průkazu. „Podnikatelé poukazovali, že budou muset měnit IČO, sídla firem, lidé pracující v zahraničí nebo pobírající důchody z ciziny mohou, než se administrativní kroky vyřídí, být i půl roku bez důchodu. Pak jsou tady banky, spořitelny a pojišťovny,“ popisuje Labaj. 

Další z místních však apeluje na změnu. „Jsem pro Mosty. Už nikdy nebude mít nikdo možnost prznit název naší obce tak, jak se to stalo nyní pro polskou menšinu – Mosty koło Jabłonkowa. Hanebný název by se už nepoužíval v jízdních řádech celé Evropské unie,“ uvedl Augustin Škandera.