Za mohutný výbuch v Mostkovicích mohly směsi na výrobu zábavní pyrotechniky

  4:52
O tom, že za silnou explozí v Mostkovicích na Prostějovsku, která loni v září poničila přes padesát domů a zabila profesionálního hasiče, stojí tajná výroba zábavní pyrotechniky, si místní povídají už od výbuchu. Nyní to naznačily i výsledky zkoumání Kriminalistického ústavu.

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden člověk, další dva byli zraněni. (22. září 2018) | foto: HZS Olomouckého kraje

Expertiza Kriminalistického ústavu odhalila na místě výbuchu stopy dusičnanů, hořčíku, draslíku nebo hliníku.

„Jde o látky, které jsou součástí pyrotechnických složí. Samy o sobě nejsou nebezpečné, může si je koupit v podstatě kdokoliv a ani jejich skladování nepodléhá nějakému zvláštnímu režimu,“ potvrdil MF DNES zdroj, který má o vyšetřování případu informace.

Zcela jiná situace ovšem nastává, pokud někdo tyto látky začne míchat a vyrábět z nich rachejtle a ohňostroje.

„Příprava pyrotechnických složí a výroba pyrotechniky podléhají přísné legislativě a lze to dělat pouze v objektech k tomu určeným. Kdo chce pyrotechniku vyrábět, musí mít koncesovanou živnost, ke které se vyjadřuje Český báňský úřad. Všechny výrobce pak státní báňská správa dozoruje,“ potvrdil ústřední báňský inspektor Bohuslav Machek.

Výbuch v Mostkovicích

Třiatřicetiletý profesionální hasič Petr O. podle výpisu z živnostenského rejstříku živnostenský list na výrobu zábavní pyrotechniky neměl.

„Jeli v tom dokonce dva hasiči a to delší dobu. V Mostkovicích se o tom běžně mluvilo. K výbuchu mohlo dojít kvůli špatně použité chemické sloučenině. Některé složky jsou na první pohled podobné, ale reakce je diametrálně odlišná. Pravděpodobně to hasiči bouchlo v rukou, což naznačují i fotografie z místa činu,“ sdělil zdroj redakce.

Jen díky shodě okolností rozmetané trosky nezranily víc lidí

Mohutná exploze loni v září zcela zdemolovala rohový dům. Profesionální hasič zemřel ve sklepě, syn a manželka nebyli doma. Výbuch se stal krátce po poledni, takže řada lidí naštěstí zrovna obědvala a nebyla venku. Do nemocnice tak záchranáři nakonec odvezli pouze další dva zraněné.

Exploze totiž rozmetala kusy zdiva, desky, cihly nebo plechy po širokém okolí. Poničeny byly okna, střechy a zaparkovaná aut a později musely jít k zemi další tři domy. Výbuch zasáhl přes padesát nemovitostí a škoda se vyšplhala na víc než dvacet milionů korun.

Podívejte se, jak vypadalo odklízení trosek po výbuchu:

Právě v těchto dnech začala speciálně zřízená komise rozdělovat peníze ze sbírek a finančních darů pro postižené obyvatele Mostkovic. Na kontě jsou necelé dva miliony korun.

„Vyzvali jsme lidi, aby doložili škody, a uvidíme, kam se vyšplhají a kolik budeme schopni jim předat peněz. Konto není úplně vysoké, lidé však mají poničené domy a těch postižených rodin je strašně moc,“ přiznala členka komise a starostka nedalekých Prostějoviček Zdeňka Růžičková.

Sbírku od počátku podporovala, propaguje ji na internetu a přesvědčuje i ostatní starosty, aby také přispěli.

„Člověk přemýšlí o tom, co by dělal, kdyby se mu stalo něco podobného. Ale mně nepřísluší soudit. Nejsem tady od toho, abych hledala viníka, ale abych spravedlivě rozdělila peníze mezi postižení lidi,“ podotkla starostka.

Druhý z údajných výrobců pyrotechniky mlčí

Vyšetřování celého případu je nyní na mrtvém bodě. Policie zadala další posudek, který by měl odpovědět na otázku, jaké množství pyrotechniky musel mít hasič doma vzhledem k ohromným následkům exploze, a co výbuch mohlo způsobit. Kriminalisté vyšetřují také druhého hasiče, který je podezřelý, že s mrtvým kolegou na výrobě zábavní pyrotechniky spolupracoval.

Šestatřicetiletý hasič však odmítl vypovídat a jiné věrohodné důkazy proti němu policie dodnes nezískala. Vyšetřování nekomentuje, na sérii konkrétních dotazů v pondělí neodpověděla.

„Vyšetřovatel případu není k dispozici,“ sdělil pouze mluvčí prostějovské policie František Kořínek.

Krajské vedení hasičů tvrdí, že nemohlo v celé situaci nic udělat.

„HZS Olomouckého kraje nebylo známo, že by ze strany jakéhokoliv příslušníka docházelo k neoprávněnému nakládání s pyrotechnikou nebo její výrobě. Bezpečnostní sbor není oprávněn preventivně kontrolovat soukromí svých příslušníků ani nijak do jejich soukromých záležitostí zasahovat,“ vysvětlila mluvčí Vladimíra Hacsiková.

Vlastní vyšetřování podle ní hasiči provádět nemohou, protože by tak mohli zasahovat do práce policie.

„HZS Olomouckého kraje není v současné době známo, že by proti našemu příslušníkovi bylo vedeno trestní řízení v souvislosti s předmětným výbuchem v Mostkovicích. Pokud se dozvíme, že bylo zahájeno trestní stíhání vůči konkrétnímu příslušníkovi, bude postupovat v souladu s příslušnými ustanoveními zákona o služebním poměru,“ ubezpečila Hacsiková.