Horko žene lidi k vodě. Města v kraji rychle otevírají koupaliště

  17:46
Sezona koupání začala. V mnohých městech Moravskoslezského kraje už mají lidé k dispozici plovárny, v dalších spěchají, aby koupaliště otevřela co nejdříve. Někde nabízejí i nové atrakce.

V horkých dnech hledají lidé i zvířata jakoukoliv možnost osvěžení. Třeba na jezeru Štěrkovna v Hlučíně. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Stovky lidí hned od prvního dne. Horké počasí láká na koupaliště a plovárny v kraji bezpočet návštěvníků, chodí ve velkém i během pracovního týdne. Většina vodních venkovních areálů už má otevřeno, zbývající čekají na polovinu června.

„O víkendu přišlo dvě stě lidí za den a podobná čísla máme zatím i přes týden. Návštěvnost je díky počasí příznivá,“ zhodnotil první dny po otevření vedoucí koupaliště v Krnově Vladislav Skopal.

Po stovkách míří lidé od prvního červnového dne také na ostravské plovárny - koupaliště v Porubě, do areálu na Jihu a Vodního světa nedaleko Komenského sadů, dále na koupaliště do Karviné, Českého Těšína a Havířova a vodomily již lákají i venkovní atrakce frýdecko-místeckého akvaparku Olešná.

Počasí koupání přeje, i v pátek bude jasno a teplo. „Nejvyšší denní teploty budou 23 až 27 stupňů,“ uvedl Petr Drobek z Českého hydrometeorologického ústavu. Horko vydrží i příští týden.

To se otevřou také zbývající plovárny. Přípravné práce před zahájením sezony finišují na koupališti v Opavě. „Plovárna se veřejnosti otevře v neděli 16. června,“ upřesnila mluvčí opavské radnice Lada Dobrovolná. O den dříve, v sobotu 15. června, brány otvírá venkovní koupaliště v Bruntále.

Nová lákadla: venkovní knihovna i noční minigolf

Mezi novinky sezony patří nové zázemí i další možnosti, jak se zabavit. V Krnově, který má od loňska areál zcela nový, se letos urychlí odbavování návštěvníků.

Tropy, bouřky, pak zase horko

„Otvíráme novou pokladnu s dvěma pokladními systémy. Při velké návštěvnosti tak můžeme využít obou a urychlit vstup,“ popsal vedoucí areálu Vladislav Skopal s tím, že nové jsou letos i chodníky a přibyl rovněž moderní systém ozvučení.

Český Těšín láká na knihovnu pod širým nebem. „Zájemci si tam mohou vypůjčit čtení a do open air knihovny mohou knihy i věnovat,“ upřesnila mluvčí radnice Dorota Havlíková. Letos poprvé je na koupališti v Českém Těšíně možnost nechat se dočasně tetovat.

Někde se zvedá vstupné

V Opavě se lidé pobaví i za šera. „Zpestřením bude v období letních prázdnin a za příznivého počasí možnost zahrát si minigolf ve večerních hodinách a za osvětlení, tedy v čase od 20 do 22 hodin,“ sdělil Martin Girášek, náměstek Technických služeb Opava, které areál provozují.

Na novou odstavnou plochu pro stovku aut láká Kališovo jezero v Bohumíně. „Kališok je velmi oblíbený nejen mezi Bohumíňáky. Každoročně u něj vylepšujeme možnosti rekreace,“ komentoval starosta Bohumína Petr Vícha.

Před návštěvou plovárny či koupaliště by si lidé měli ověřit ceník. Zatímco v Opavě zůstává stejný, v Českém Těšíně je stejné celodenní vstupné pro dospělé zlevněné, ale podražil lístek pro čtyřčlennou rodinu a v Krnově se ceny mění kompletně po jedenácti letech.

Hygienici hlídají kvalitu vody

Na začátek letní sezony reagují i hygienici. Zahájili pravidelnou kontrolu kvality vody a v hledáčku mají třiadvacet přírodních nádrží a dvě přírodní koupaliště.

Sledují například vodu v Žermanické přehradě, nádržích Brušperk a Baška, ve Slezské Hartě či rybnících Tvrdkov a Bohušov na Bruntálsku.

„Oproti minulému vzorkování se po senzorické stránce zhoršila kvalita vody pouze v nádrži Baška na Frýdecko-Místecku. S výjimkou nádrže Brušperk, kde není vyloučeno riziko onemocnění cerkáriovou dermatitidou (alergické kožní onemocnění, pozn. red.), je voda vyhovující,“ sdělila ředitelka krajských hygieniků Helena Šebáková.