Kunín i Karnola. Moravskoslezský kraj pošle miliony na opravy památek

  8:58
Několik kulturních památek v moravskoslezském regionu dostane mimořádnou dotaci. Krajští zastupitelé totiž schválili 25 milionů na jejich rekonstrukce.

Tak to vypadalo v nejcennější části Karnoly Krnov po prosincovém požáru. | foto: Městský úřad Krnov

„Letos půjde na obnovu památek rekordní suma,“ hodnotil pomoc náměstek pro kulturu Lukáš Curylo. Upozornil, že schválené peníze byly schváleny mimo obvyklé dotační programy a individuální dotace.

Nejvyšší částku - deset milionů korun - získá někdejší textilní továrna Karnola v Krnově. Loni v prosinci vyhořela nejcennější část textilky se starými vzorkovníky látek, která se měla stát jedinečným muzeem.

Vyhořelá vzorkovna Karnoly

Záchrana exponátů i oprava budovy bude velmi nákladná finančně i časově. Schválená částka podpoří rekonstrukci této velmi postižené památky,“ přiblížila krajská mluvčí Nikola Birklenová.

Dotace pomůže zachránit starou koksovnu

Z krajské dotace se mohou těšit i v Dolní oblasti Vítkovice. Schválených více než sedm milionů korun pomůže zachování někdejší koksárenské baterie, které je nyní v žalostném stavu.

„To je určitě skvělá zpráva. Díky dotaci můžeme co nejdříve zahájit přípravné práce na revitalizaci koksovny s cílovým otevřením prohlídkové trasy,“ přiblížil Petr Koudela, ředitel nejnavštěvovanější památky na území kraje.

Zmínil, že celkové náklady na přeměnu se pohybují okolo dvanácti milionů korun, takže budou hledat další zdroje financí.

Pokud bude vše pokračovat bez obtíží, tak první návštěvníci by se mohli renovovanou koksovnou procházet už v příštím roce.

Za miliony korun zatočí s dřevomorkou

Hned dvě dotace směřují na Novojičínsko. Čtyři miliony jsou určeny na boj s dřevomorkou, která řádí v památkově chráněných vilách kloboučnického továrnického rodu Hückelů na okraji Nového Jičína.

Město chce jednu ze zchátralých vil proměnit v kulturně-společenské centrum. Nechalo opravit střechy, ale nyní se potřebuje zbavit škodlivého brouka.

Také barokní zámek v nedalekém Kuníně čeká krajská podpora. Zastupitelé pro tuto památku schválili milion korun.

Počítá se s opravami starobylého parku, historické kuželny a hlavně zámeckých oken.

„Jedním z důvodů krajské podpory je také fakt, že by se vinou špatného stavu oken mohly poškodit cenné zámecké sbírky ve vlastnictví kraje,“ zmínila Birklenová.

Úpravy čekají i beskydské pietní místo

Změnit by se měla i část zámecké kaple sv. Michaela v Kravařích na Hlučínsku.

„Opravy fresky s názvem Nanebevzetí Panny Marie s Nejsvětější Trojicí jsou vinou nánosů nečistot a rozvoje plísní nutné. Navíc praskají omítky, někde dokonce opadávají,“ popsala krajská mluvčí.

Posledním projektem s krajskou pomocí se stalo travertinové sousoší Noční přechod v obci Morávka na Frýdecko-Místecku.

„Místo je současně válečným hrobem. Nyní se prostranství změní v důstojné a plnohodnotné pietní místo,“ nastínila Birklenová.

Autor: