Mokřad u Jižní spojky odolává suchu, obývají ho slavíci i rozmanité žáby

  14:57
Český svaz ochránců přírody pečuje zhruba o padesát hektarů mokřadů po celé České republice. Jedním z nich je lokalita Triangl v pražské Hostivaři. Ochránci nyní získali 400 tisíc korun na záchranu dalších mokřadů.

Mokřad Triangl se nachází nedaleko od pražské Jižní spojky a ochranáři se o něj starají šestnáct let. 

„Díky tomu, že je Triangl mezi třemi železničními tratěmi, není moc navštěvovaný a ani developeři o místo nejeví zájem. Ač jsme jen pár kilometrů od centra, tak zde můžete zaslechnout slavíky, je tu také několik druhů žab. Obojživelníci jsou nyní nejohroženější organismy, ale tady jich je několik druhů,“ řekl Petr Stýblo, ředitel kanceláře ČSOP.

V pondělí se na mokřadu sešli zástupci firmy Veolia s partnery z Českého svazu ochránců přírody (ČSOP), kteří společně pracují na projektu „Vrať vodu přírodě“.

Místopředseda ČSOP Karel Kříž převzal od ředitelky komunikace firmy Veolia Evy Kučerové šek na více než 400 tisíc korun, které svaz využije na záchranu dalších mokřadů.

„Darované peníze využijeme na výkup mokřadu Chválovna nedaleko Vimperku,“ uvedl Stýblo.

Projekt funguje na principu veřejné sbírky. Od loňského roku pomáhá přírodním lokalitám vrátit je jejich původnímu účelu. 

Snaží se zachránit zejména mokřady.

Nadační fond Veolia tak rozšířil svou dlouholetou spolupráci s českými ochránci přírody. Ti vyhledávají vhodné lokality, vykupují je a tím je uchovávají pro přírodu a budoucí generace. 

Význam mokřadů stále roste a právě proto je podle ochránců nezbytné pokusit se je zachránit. Mokřady dokážou jedinečným způsobem propojit suchozemské a vodní ekosystémy. 

Představují přirozenou zásobárnu vody v krajině a mají i mimořádnou schopnost vláhu zadržovat, například v období záplav. Pouhý jeden čtvereční metr mokřadu umí zadržet až 900 litrů vody, tedy mnohem více než umělé nádrže. 

Ochránci přírody vykupují mokřady plné vzácných druhů živočichů

Podle Karla Kříže, místopředsedy ČSOP, jsou mokřady nezbytně důležité nejen pro zachování vody v krajině ale i pro biologickou rozmanitost.  

„Právě na mokřadní společenstva je vázáno velké množství vzácných druhů rostlin a živočichů, které nenajdeme nikde jinde. Jedná se například o některé druhy orchidejí, vzácné mechy, obojživelníky, či vážky,“ uvedl Kříž.

Autor: