Kvůli mohelnickému klubu se rozhořela špinavá válka o čistý fotbal

  4:54
Zvláštní vývoj nabrala kauza FK Mohelnice. Kvůli čínskému investorovi na klub padlo podezření z napojení na sázkařskou mafii manipulující výsledky. Podle vedení klubu i fotbalové asociace se žádné podivnosti neděly, opak ale vyplývá z dat společnosti Federbet. Sázkové machinace navíc připustil i kouč.

Pohled na tribunu stadionu fotbalového klubu FK Mohelnice. | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

Vedení klubu se stín podezření snaží rozptýlit a věří v nadějnou a důstojnou budoucnost. A to navzdory zjištění MF DNES o propojení čínského manažera Bruce Ji i některých hráčů s kluby vyšetřovanými kvůli sázkovým skandálům.

„Využíváme příležitost, kterou nám historie dala,“ uvádí předseda klubu Igor Machálek a místopředseda Aleš Heidenreich ve stanovisku klubu zveřejněném v reakci na článek MF DNES mapujícím pochybné vazby.

„Kontrolujeme každý krok našeho nového partnera. Upozorňujeme na věci, které se nám nelíbí, a naopak maximálně využíváme toho, co nám tento projekt přináší. Zatím všechny kroky investora byly pro náš klub přínosem,“ tvrdí.

Od léta se přitom na stadionu potkávají s čínským manažerem Xialongem Ji, který v Evropě vystupuje pod jménem Bruce Ji a jenž figuroval v portugalském klubu Atlético DP či rumunském Clinceni, shodně vyšetřovaných v sázkových skandálech.

Na podzim v klubu také působil lotyšský obránce Kirils Grigorovs, vyšetřovaný v souvislosti s ovlivněním zápasu irského Athlone Town, a bývalý hráč Atlética DP Dongyang Liu.

Všechny zmíněné kluby spojuje jméno hongkongské společnosti Anping Football Club, založené Číňanem Ericem Maem. Bruce Ji je jeho pravou rukou.

„Informace o aktivitách společnosti Anping jsou nám známy a od počátku je pečlivě monitorujeme sledováním zápasů i spoluprací se společností Sportradar, která se specializuje na odhalování sázkových podvodů,“ uvedl za Fotbalovou asociaci ČR (FAČR) Michal Jurman s tím, že žádná podezření na manipulaci zápasů se dosud nepotvrdila.

Jakékoli ovlivnění výsledků odmítají i kluboví šéfové. „Pro zajištění objektivity a doložení našeho zájmu o čestnou soutěž jsme v létě tohoto roku zahájili spolupráci se společností Federbet,“ tvrdí.

Federbet označil za podezřelé dva zápasy...

Federbet má v hledání potenciálně ovlivněných zápasů renomé, využívá matematických metod schopných detekovat zvláštní modely sázek, například abnormálně velké částky vsazené na vysoký počet branek. Jenže verze mohelnických funkcionářů má zásadní trhlinu. Na dotaz MF DNES totiž Federbet oficiální spolupráci s klubem popřel.

„Nemáme žádnou dohodu nebo smlouvu s FK Mohelnice!“ prohlásil ředitel společnosti Francesco Baranca.

„Byli jsme kontaktováni člověkem blízkým klubu, ale nikoliv oficiálně. Loni v létě jsme se dohodli, že budeme zkoumat podivné modely sázek ohledně Mohelnice a dalších zápasů v této soutěži,“ vysvětlil.

Právě ve spolupráci stvrzené smlouvou je klíčový rozdíl. Podpisem se v ní totiž klub zaváže, že pokud Federbet označí některý jeho zápas jako ovlivněný, musí se automaticky nahlásit a nechat vyšetřovat. V průběhu podzimu byly analytiky Federbetu u Mohelnice označeny dva takové zápasy.

Oba MF DNES už dříve označila za podezřelé, šlo o souboj 4. kola v Kroměříži, který domácí vyhráli 3:2, když jim ke dvěma brankám „pomohl“ lotyšský obránce Kirils Grigorovs. Druhým zápasem byla porážka 2:1 ve Valašském Meziříčí. Žádné sebeudání na policii ani vyšetřování však tyto zápasy nespustily.

„Vím, že naše služby byly nabídnuty Mohelnici, ale vedení klubu to odmítlo a tvrdilo, že má lepší kontakty s jinými společnostmi,“ podotkl Baranca. Oficiální smlouvu s Federbetem chce nyní vedení Mohelnice podepsat až pro jarní část.

...fotbalová asociace jeho zjištění i celou firmu zpochybnila

FAČR dlouhodobě spolupracuje se společností Sportradar a zjištění konkurenční společnosti odmítá.

„Federbet platí mezi odbornou veřejností za nedůvěryhodného partnera, neboť nedisponuje takzvaným monitoring systémem a používané metody jsou považovány za extrémně nespolehlivé,“ uvádí za FAČR Jurman.

Proti takovým nařčením se Federbet razantně ohradil. „Je pro nás velmi obtížné pochopit důvody hrubého útoku na nás, není-li jím neohrabaný pokus přesunout pozornost od vážného problému a bagatelizovat fakta týkající se již ovlivněných zápasů,“ řekl Baranca.

„Považujeme společnost Sportradar za natolik váženou a svědomitou, že nemohla nikdy potvrdit bezproblémový průběh utkání FK Mohelnice z pohledu uplatněných sázkařských kvót. V každém případě jsme se rozhodli podat opakovanou stížnost českým sportovním orgánům, že tato anomálie nastala,“ dodal a upozornil také, že Federbet spolupracuje například s prestižními fotbalovými ligami ve Španělsku a Itálii.

Trenér: Sázkové machinace jedou napříč soutěžemi

Jisté je, že podezření na ovlivněné zápasy řešili i v samotném klubu. Po skončení podzimu se z těchto důvodů zbavili trojice hráčů – brankáře Rohela a obránců Grigorovse a Ivana. Mohelnický trenér Dušan Žmolík, který sám dlouhé roky v nižších soutěžích působil jako hráč, mluví ve svém vyjádření pro klubový web velmi otevřeně.

„Sázkové machinace, které jsou popisovány v článku (MF DNES) ‚jedou‘ dlouhé roky v ČR napříč různými soutěžemi a nikdo s tím nic asi nedělá. Budu velice rád, když tato kauza přispěje k tomu, aby se začalo konečně něco dít. Pokud budou novináři důslední tak, jako v našem případě, mohou otevřít obrovský skandál,“ naznačuje Žmolík.

Vysvětlení o dění v klubu už vyžaduje i mohelnická radnice, která klubu přispívá na provoz stadionu a fotbalovou mládež.

„Domluvili jsme se s vedením klubu, že přijde v pondělí na zasedání rady a tam nám všechno vysvětlí,“ prohlásil starosta Mohelnice Pavel Kuba. Sám se také pozastavil na tím, proč čínští investoři dávají peníze do třetiligového klubu.

„Vždy je to tak, že takový investor chce své peníze zhodnotit. Nabízí se otázka, jakým způsobem je chce zhodnotit v mohelnickém klubu,“ uvedl.