Kraj nastavil přísnou podmínku dotace, hospic dosáhne jen na část peněz

  5:58
Olomoucké hejtmanství schválilo půlmilionový příspěvek mobilnímu hospici, který pomáhá lidem v posledním stadiu nevyléčitelných onemocnění. Podle vedení neziskové organizace ale zároveň nastavilo dotační podmínky tak, že hospic celou částku ani zdaleka nedostane.

Olomoucký mobilní hospic pro děti a dospělé „Nejste sami“ poskytuje jako jedno z mála zařízení v regionu nevyléčitelně nemocným, jimž mnohdy zbývá jen několik dní života, sociální a lidskou podporu v domácím prostředí. 

Pomoc finanční však potřebuje i sama nezisková organizace. Obrátila se proto na kraj. Jeho vedení původně nechtělo o dotaci slyšet, nakonec ale souhlasilo s příspěvkem půl milionu korun. S částkou ovšem hospic může počítat jen tehdy, pokud zvládne za půl roku 1 350 návštěv klientů. A to je podle ředitelky zařízení Kateřiny Tiché nereálné. Dopředu je tak smířená, že na větší část dotace hospic nedosáhne.

O příspěvek nezisková organizace usiluje od jara, kdy hejtmanství adresovala žádost o milion korun na celoroční činnost. Radní chtěli záležitost vyřešit na červnovém zasedání zastupitelů, kterým doporučili žádost zamítnout. 

Své stanovisko vysvětlili tím, že kraj jedná o komplexním zajištění hospicové služby s charitou či krajskými nemocnicemi, a to od příštího roku. 

„Žádost hospice byla v tomto ohledu izolovaná,“ uvedl hejtmanův náměstek zodpovědný za zdravotnictví Dalibor Horák.

Jenže zastupitelé se doporučení rady vzepřeli, dotaci sice neschválili, ale ani ji nezamítli. Na stůl jim proto doputovala znovu na posledním, zářijovém jednání. Tentokrát však s návrhem radních, aby schválili půlmilionový příspěvek na zajištění služby ve druhém pololetí roku. „Žádost jsme v mezidobí znovu projednali a došli k tomuto návrhu,“ řekl Horák.

Dotace závislá na počtu návštěv

V tomto momentu se může zdát, že vše nakonec dopadlo dobře. Podle vedení hospice tomu tak ale není.

„Na celou částku budeme mít nárok pouze tehdy, když za půl roku uskutečníme 1 350 intervencí (návštěv, pozn.red.) To je ale naprosto mimo realitu, zvládneme sotva třetinu, a tomu bude odpovídat i konečná výše dotace. Podle mých propočtů dostaneme v optimistické variantě zhruba 140 tisíc,“ podotkla ředitelka s tím, že hospic určitě nebude zkracovat návštěvy u umírajících tak, aby jich stihl co nejvíc.

Ve smlouvě o dotaci je totiž uvedeno, že kraj bude „honorovat“ každou návštěvu částkou 370 korun. Respektive, že pokud počet „výkonů“ nedosáhne čísla 1 350, za každou neuskutečněnou intervenci hejtmanství organizaci strhne ze zmíněného půlmilionu 370 korun.

Požadavek radních ohledně počtu intervencí Tichá označila za nereálný přímo na zastupitelstvu před hlasováním politiků. Sama se přikláněla k protinávrhu opozičního zastupitele Ladislava Šnevajse, který chtěl počet intervencí snížit na 360. Většina zastupitelů ovšem hlasovala pro zmíněných 1 350 návštěv.

Fotky umírajících s logem kraje

Hospic na tom ale mohl být i hůř. Návrh radních totiž počítal dokonce s 2 700 návštěvami. A také s tím, že organizace musí návštěvy doložit fotodokumentací, ze které bude patrné, že službu podporuje kraj. Tyto podmínky nakonec díky návrhům opozice ze smlouvy zmizely. 

„Za to jsem moc ráda, protože si nedokážu představit, že bychom u postelí umírajících lidí aranžovali logo kraje a fotili si to,“ podotkla Tichá. 

Hejtman Ladislav Oklešťek má za to, že radní prokázali vůči hospici vstřícnost. „S ohledem na průběh diskuse byla pravidla zmírněna na polovinu ve všech ukazatelích. Některé administrativní záležitosti byly vypuštěny,“ upozornil na zastupitelstvu. 

Podobně se vyjádřil Horák. Současně zdůraznil, že smlouvu o dotaci ředitelka organizace podepsala. „Ten pokřik, že smlouva je neakceptovatelná, byly podle mě jen zbytečné emoce. Ta debata vůbec na zastupitelstvu nemusela nastat,“ míní.

Hospic funguje dál s pomocí jiných

Tichá informace ohledně svého podpisu potvrdila. „Pro přijetí dotace se vyslovila naše správní rada, která se chová smířlivě a nechce celou tuto záležitost dále vyhrocovat vzhledem k faktu, že se z naší žádosti stala především politická záležitost, chybí jí odbornost a jakkoliv úcta k umírajícím. Já její rozhodnutí akceptovala,“ řekla.

Doplnila, že hospic funguje dál s pomocí jiných: „Letošní rok přežijeme, a to i díky zastupitelům města Olomouce, kteří nám schválili výrazně vyšší dotaci pro letošní rok, díky desítkám obcí, individuálních dárců a dotací, kteří naši činnost podporují.“

Naopak z postoje vedení kraje je Tichá znechucená. „Bylo to pro mne obrovské zklamání. I proto, že jiným příjemcům dotací kraj jejich výkony neměří. Nečekala jsem také, že se pomoc umírajícím bude tímto způsobem politicky přetřásat. Debata na zastupitelstvu nebyla hodna služby, kterou poskytujeme,“ zdůraznila.

Ve stejný den, kdy se zastupitelé zhruba hodinu přeli o příspěvku hospici, stejní politici schválili zhruba za minutu dotaci 600 tisíc korun na jednodenní charitativní show s názvem Sportovní hvězdy dětem Olomouckého kraje, kterou uspořádá v prosinci firma vlivného muže českého sportu Miroslava Černoška. V podkladech přitom zastupitelé neměli ani to, pro kolik dětí je show určená.