Mladík se při bobování napíchl na větev a uvázl pod zasněženým vrcholem

  11:54
Hasiči ve středu večer zachraňovali mladíka, který se zranil při jízdě na bobech z vrcholu Jedlové v Lužických horách na Děčínsku. Zásah ztěžovaly přívaly nového sněhu a špatně přístupný terén.

Ze záchranné akce v těžko přístupném terénu u vrcholu Jedlové hory. | foto: Michal Šafus

Oznámení o zranění člověka kousek pod vrcholem hory nedaleko Jiřetína pod Jedlovou přišlo záchranářům na tísňovou linku krátce před půl sedmou večer.

Kromě zdravotníků na místo vyjeli i hasiči z Dolního a Horního Podluží.

„Několik z nich pracuje shodou okolností i v technických službách, proto k události dorazil i sypač s hasičem, kdyby bylo potřeba protáhnout nepřístupné silnice nebo vyprostit vozidla,“ popsal situaci server Požáry.cz.

Ve Šluknovském výběžku celý den silně sněžilo a hasiči už při příjezdu na parkoviště čtyři kilometry od Jedlové věděli, že cesta nahoru zasněženou silnicí v lesním terénu bude složitá.

Majitel místní restaurace poskytl k záchraně svůj džíp, do jeho auta tak nastoupili hasiči s nosítky.

Fotogalerie

„Na všechna kola džípu byly nasazeny sněhové řetězy a řidič se i s členy jednotky odvážně vydal na vrchol hory,“ vylíčil jeden z hasičů, který se záchranné akce zúčastnil. 

Když hasiči dorazili na místo, zjistili, že nosítka nebudou potřeba. Navzdory ošklivému zranění totiž mladík dokázal do džípu nastoupit sám. Následně byl transportován na parkoviště, kde už stála i sanitka.

„Muže jsme se středně vážným poraněním břicha převáželi na chirurgii do České Lípy,“ informoval mluvčí krajské záchranky Prokop Voleník.

Podle informací iDNES.cz si přibližně pětadvacetiletý mladík při pádu z bobů na prudkém svahu vrazil do břicha kus klacku.

„Díky nezištné pomoci majitele restaurace byla doba zásahu zkrácena na minimum. Kdybychom se na Jedlovou museli dostat jinak než jeho džípem, například pěšky, zdravotní stav zraněného se mohl zhoršit,“ upozornil zasahující hasič. 

Policie se nehodou na svahu nezabývá. „K tomuto případu jsme nebyli přivoláni,“ uvedla děčínská policejní mluvčí Petra Trypesová.