V kraji ubývá mladých, kvůli nižší porodnosti se budou rušit školy

  11:06
Nic radostného nečeká Liberecký kraj do roku 2050 z pohledu demografického vývoje. Generace lidí do 29 let se totiž výrazně ztenčí. Poslední výzkum demografů hovoří jasně, populace stárne, a to poměrně rychlým tempem.

„Není to nic optimistického. Počítáme, že do roku 2050 poklesne počet mladých lidí v regionu téměř o pětinu,“ upozornila ředitelka Krajské správy Českého statistického úřadu Dagmar Dvořáková.

Zatímco těsně po sametové revoluci žilo v kraji 186 994 lidí do 29 let věku, vloni jich bylo o 44 tisíc méně a v roce 2050 jich má být dokonce o 70 tisíc méně. To je jako by se dohromady do posledního člověka vylidnila města Jablonec nad Nisou, Frýdlant, Turnov a Český Dub.

Klesá zájem o učební obory

„V této chvíli má sice Liberecký kraj druhý nejvyšší podíl mladých lidí v rámci republiky, nicméně ten pokles, pokud se nic výjimečného nestane, bude postupem let velmi výrazný,“ uvedla Hana Koťátková z oddělení informačních služeb statistického úřadu.

Už teď je to patrné na nižší porodnosti. To vše se postupně odrazí například i ve školství.

„Teď ještě dobíhá na základních a středních školách populační vlna, kdy rodily silné ročníky ze sedmdesátých let. Ale to už dobíhá. Dětí bude postupně ubývat, tudíž se zase budou rušit školy. Navíc se u mladých mění návyky a celkový způsob života, který už teď má negativní dopad na trhu práce,“ zmínila Dvořáková.

Mladým lidem se totiž nechce tolik manuálně pracovat. Oproti roku 2007 došlo u učebních oborů s výučním listem k poklesu zhruba o třetinu a u odborných oborů s maturitou o čtvrtinu.

„Školy se to pak snaží dohánět různými stipendijními programy a dalšími pobídkami, ale jak je vidět, moc to nezabírá. Učební obory jsou u mladých na okraji zájmu, přitom poptávka firem po řemeslných oborech je veliká,“ poznamenala Koťátková.

Mladí chtějí víc volného času

Že mají mladí lidé zcela jiné představy o pracovním vytížení, potvrdil před časem i personální ředitel liberecké firmy Magna Jiří Bulíček.

„Je to docela problém. Mladí dnes mají úplně jiné představy o pracovním životě. Nehraje už pro ně tolik roli kariéra, chtějí mít víc volného času, což je třeba u nás, kde jedou linky nonstop, problém. Ale snažíme se i s tím pracovat a nabízet různé benefity nebo jinak přehazovat směny,“ řekl Bulíček.

Vzdělaných lidí v kraji přitom přibývá. Zatímco mezi staršími lidmi má vysokoškolské vzdělání 9 procent populace, u mladých do 29 let věku vlastní vysokoškolský diplom 17,5 procent.

„Na papíře to takhle vypadá hezky. Je pravda, že mezi mladými je teď trend mít třeba dvě vysoké školy. Otázkou však je, jak moc je to vzdělání kvalitní, když oproti minulosti není problém se na vysokou dostat. Rovněž skladba nabízených oborů je mnohdy bizarní, na trhu práce často neupotřebitelná,“ myslí si středoškolská učitelka Lucie Kardová.

Recept, jak úbytek populace snížit, český statistický úřad nemá. „Není to jen problém Libereckého kraje, ale celé republiky. Nicméně čísla jsou varovná,“ upozorňuje Dvořáková.