Po třiceti letech se ve dvorské zoo narodil hroch, má přes 25 kilo

  9:54
V safari parku ve Dvoře Králové nad Labem se na konci minulého týdne narodilo mládě hrocha obojživelného. Pro zahradu je to nejen skvělý vánoční dárek, ale také první úspěch v obnoveném chovu hrochů. Ti se do zoo vrátili před dvěma lety. Naposledy se tu hroší mládě narodilo v roce 1989.

Mládě hrocha, jehož pohlaví zatím není známé, váží podle ošetřovatelů asi 25 až třicet kilogramů. Na svět ho přivedla sedmiletá samice Hula. Přírůstek zoo zaznamenala jen tři dny po narození vzácného nosorožce černého.

„Narození mláděte hrocha po téměř třiceti letech považuji za jeden z nejhezčích dárků, který dvorský safari park dostal k letošním Vánocům,“ řekl ředitel zahrady Přemysl Rabas.

Třetí největší suchozemská zvířata se do Dvora Králové vrátila po čtrnáctileté přestávce před dvěma lety. Ošetřovatelé před porodem od skupiny samic oddělily samce, aby Hule zajistili co nejlepší podmínky na příchod jejího vůbec prvního mláděte. 

„Samice i nový přírůstek jsou v pořádku, přesto zatím potřebují naprostý klid,“ upozornil zoolog Jiří Hrubý. Společně s Hulou a mládětem zůstává v jednom boxu také samice Mona.

Přestože hroši se rodí většinou ve vodě, kde tráví i většinu svého času, porod ve Dvoře Králové proběhl na souši. Hula totiž rodila v noci, kdy bývají hroši mimo bazén.

Otcem je třiatřicetiletý samec Mike dovezený loni na podzim ze Zoo Stuttgart. Ošetřovatelé ho se samicemi poprvé spojili letos v březnu a hned zaznamenali pokusy o páření s oběma samicemi.

„Domníváme se proto, že nás během následujících týdnů čeká další porod. I podle Moniina chování a nárůstu její hmotnosti je pravděpodobné, že je v pokročilém stavu březosti,“ doplnil zoolog s tím, že březost hrošic trvá kolem osmi měsíců.

Zoo ve Dvoře Králové chovala hrochy obojživelné od roku 1966, kdy od mnichovské zoo Hellabrunn získala samici Doru. O rok později přišel samec jménem Heini. Pár se stal poprvé rodiči v létě 1972, kdy se jim narodila samice Buchta. Chov hrochů musel být před šestnácti lety přerušen kvůli plánované rekonstrukci pavilonu slonů, který do té doby hroši obývali spolu s tapíry.

Hroší skupina je během zimních měsíců umístěna na zimovišti v zázemí zahrady. Návštěvníci je budou mít možnost vidět naživo na jaře příštího roku, kdy je ošetřovatelé přesunou do velkého výběhu s vodní nádrží v pěší části zahrady.

Autor: