V Brně roste malý klokan, pomalu si troufá vylézt z kapsy na výzvědy

  18:02
Poprvé se v brněnské zoo narodilo mládě klokana bažinného. Přestože přišlo na svět už v září, spatřit jeho pohyb v matčině vaku bylo možné až minulý měsíc.

„Malí klokani se totiž rodí opravdu malincí a svůj vývoj dokončují právě v bezpečí vaku. Teď už mládě často vykukuje ven a podniklo i několik výprav po expozici,“ přibližuje ředitel brněnské zoo Martin Hovorka.

Fotogalerie

Klokaní mládě na výzvědech mohou spatřit i návštěvníci, ale je potřeba se dobře dívat a hlavně chovat tiše. Při jakékoliv stopě nebezpečí se totiž malý klokan ukryje v bezpečí u matky.

„Chtěli bychom proto poprosit všechny návštěvníky o ohleduplnost v průchozí expozici, aby měla matka i mládě klid a nebyli zbytečně vystaveni stresu,“ sděluje mluvčí zoo Michal Vaňáč.

Pohlaví mláděte bude známo až po veterinární prohlídce v příštích týdnech. Jeho matkou je samice Mimosa, která do Brna dorazila minulý rok z Belgie. Poté se k ní přidal partner Meroo z Prahy.

Klokani bažinní žijí ve východní a jihovýchodní Austrálii. Aktivní jsou hlavně v noci, živí se především listy, trávou, bylinami a větvičkami keřů.

Liščí mláďata se ukrývají v noře, vlčí už chodí ven

Vedle klokana se v brněnské zoo na jaře objevilo i přes dvacet novorozenců různých savců. O dva kusy se rozrostla skupina jelenů milu, hned čtyři nové členy má stádo sobů polárních.

Po dlouhých šesti letech se v Brně narodily lišky polární. „Nový chovný pár jsme sestavili teprve loni. Obě zvířata jsou velmi mladá a jedná se tedy o jejich první rodičovskou zkušenost. Samice se v současné době stará o šest mláďat, která zatím bohužel běžně k vidění nejsou, protože se s nimi ukrývá v noře. Pokud odchov půjde hladce, mohla by ale už během června vyrazit ven na průzkumy,“ popisuje kurátorka chovu savců Dorota Gremlicová.

Čtyři vlčata přivedla na svět samice Velká ze smečky vlků arktických, která se rozrostla už na 14 zvířat. Otcem je znovu plodný alfa samec Luděk. „První měsíc po narození se malí vlci drželi v noře, od konce května se už pravidelně vydávají poznávat výběh,“ informuje Vaňáč.

Narodilo se také mládě losa evropského, dva kozorožci sibiřští a čtyři skunkové pruhovaní.

Autor: