Mladou Boleslav povede ODS, ANO, STAN a dosud opoziční ČSSD

  21:14
Nečekaný směr nabralo koaliční vyjednávání v Mladé Boleslavi, kde volby už počtvrté v řadě vyhrála ODS v čele s primátorem Raduanem Nwelatim. Ve městě vznikla velká koalice. ODS se totiž spojila s dosavadním koaličním partnerem ANO a se „staronovým“ partnerem STAN. Navíc k jednání o koalici tyto strany nečekaně přizvaly i dosud opoziční ČSSD

(ilustrační snímek) | foto:  Radek Cihla, MAFRA

„Mohu potvrdit, že jsme podepsali koaliční smlouvu,“ uvedl lídr ČSSD Robin Povšík. 

ODS proti posledním komunálním volbám v Mladé Boleslavi lehce posílila na 28 procent, ztratila ale jednoho zastupitele. 

Praha po komunálních volbách zmodrala, úspěch slaví i bratři Čižinští

Výrazně posílilo ANO 2011 v čele s prvním náměstkem primátora Jiřím Bouškou, a to o 6 procent, téměř se tím dotáhlo na ODS. 

Překvapením je úspěch hnutí STAN se 12,7 procenta, které kandidovalo v Mladé Boleslavi poprvé. Stranu vede Daniel Marek, jenž se po volbách v roce 2014 stal náměstkem primátora za tehdejší třetí koaliční stranu TOP 09, z ní ale během volebního období spolu s dalšími lidmi odešel.

TOP 09 ve volbách propadla, do zastupitelstva se nedostala.
Hned po sečtení výsledků tedy bylo jasné, že dosavadní koalice bude ještě posílená pokračovat, i když s obměnou TOP 09 za STAN, ovšem s téměř stejným složením kandidátky. 

„Vnímám to jako výrazné vítězství naší koalice, lidé byli spokojení s naší prací. V součtu jsme získali tři mandáty v zastupitelstvu navíc,“ řekl MF DNES Raduan Nwelati s tím, že jednání zahájil ještě v sobotu v noci. 

Jednání pokročila rychle

Jednání vrcholila v neděli večer právě mezi ODS, ANO, STAN a překvapivě i ČSSD. Ta byla v zastupitelstvu dosud opoziční stranou. Sociální demokraté se do vedení města dostávají po 12 letech. Nwelati zřejmě ocenil dobrou spolupráci, kdy ČSSD po letech silné opoziční kritiky v poslední době naopak hlasovala často pro koaliční návrhy. 

Její lídr Robin Povšík se stane třetím náměstkem primátora a v gesci bude mít zejména spolupráci s firmou Škoda Auto. „Vážím si toho, že ze zastupitelstva zmizelo politikaření a věci se začaly řešit věcně. Jsem pro co nejširší koalici,“ řekl Nwelati, který bude stejně jako předchozích 12 let dál primátorem Mladé Boleslavi. 

Jeho prvním náměstkem bude Jiří Bouška a lídr STAN Daniel Marek bude pokračovat v pozici náměstka primátora pro školství, kulturu a sport. 

Autor: