Oslavence Miroslava Zikmunda přátelé překvapili novým vydáním jeho knihy

  12:54
K dnešním stým narozeninám připravili pro cestovatele Miroslava Zikmunda jeho blízcí překvapení, je to nové, přepracované vydání cestopisu s názvem Sloni žijí do sta let. Ten původně vznikl ze Zikmundovy cesty na Srí Lanku v roce 2000. Kniha jde do distribuce symbolicky právě dnes.

Nové vydání cestopisu ze Srí Lanky. | foto: Repro: Století Miroslava Zikmunda

Ostrov Cejlon, který Miroslav Zikmund s Jiřím Hanzelkou navštívili začátkem šedesátých let během své druhé cesty po světě, dvojici uchvátil. Tato země měla na jejich cestovatelské mapě výlučné postavení.

Po osmi letech od první návštěvy sem Miroslav Zikmund znovu odjel, nebo jak se říkalo – snad dokonce utekl před oslavou svých padesátin. S Hanzelkou totiž o Cejlonu připravoval cestopisnou knihu. Jenomže po událostech v roce 1968, kdy v Československu upadli v nemilost, nebylo možné knihu vydat tradičním způsobem.

Titul Cejlon, ráj bez andělů sice poprvé vyšel v roce 1975, ale tehdejší samizdatová Edice Petlice mohla knihu dát do oběhu pouze v počtu 44 kusů strojopisů. A i kvůli tak nízkému nákladu cestovatele vyslýchala Státní bezpečnost.

Oficiálního vydání se kniha dočkala v roce 1991. Miroslav Zikmund se však na Srí Lanku, jak se stát později přejmenoval, vydal ještě jednou.

V roce 2000 už mu bylo přes osmdesát a vydat se na tak dalekou cestu vyžadovalo značnou odvahu. Při cestě ho doprovázeli cestovatelé Miroslav Náplava a Petr Horký.

Fotogalerie

„Z té výpravy pak vznikl unikátní cestopis, kdy cestovatelé popisují návštěvu míst a osob, které tam Miroslav Zikmund potkával před čtyřiceti lety,“ popsal nakladatel Marcel Nekvinda.

A právě nové vydání tohoto cestopisu s názvem Sloni žijí do sta let připravili přátelé Miroslava Zikmunda k jeho stým narozeninám.

„Bylo to překvapení. On o tom pochopitelně neměl ani tušení, šlo o supertajnou akci,“ usmál se Nekvinda.

V knize jsou i praktické informace pro návštěvníky ostrova

Kniha, která vyšla v desetitisícovém nákladu, vstupuje do distribuce právě dnes, přímo v den Zikmundova jubilea.

Sto let Miroslava Zikmunda

100 let Miroslava Zikmunda

MF DNES připravila ke 100. narozeninám slavného cestovatele Miroslava Zikmunda seriál o jeho výjimečném životě.

Náplava s Horkým pro nové vydání ještě přepracovali své někdejší texty a podle Nekvindy tak vznikla vynikající kniha, která nejen potěší oslavence, ale bude i čtenářsky velmi atraktivní.

„Cestovatelé na Srí Lance skutečně našli původní obyvatele, které duo H+Z potkalo při svých cestách. V knize jsou snímky, jak se po čtyřiceti letech změnili, v tom je to naprosto unikátní,“ upozornil Nekvinda.

Podle něj je navíc v publikaci řada praktických informací pro lidi, kteří by sami ostrov v jižní Asii chtěli navštívit.

„Dnes to může mít další přesah, protože Srí Lanka je českými turisty čím dál vyhledávanější,“ dodal.