Vedení Vratimova se obává výdajů ze svého rozpočtu při likvidaci kalů

  12:54
Zhruba 45 milionů korun by mělo stát vymístění kalů z Vratimova. Více než 20 milionů má dát stát, o zbytek by se měl podělit kraj a Ostrava. Po posledním jednání se ale starostka Vratimova obává, aby radnice nemusela platit i z rozpočtu.

Ropné laguny v Ostravě už jsou takřka věčným ekologickým problémem. Kaly z lagun obtěžují obyvatele Vratimova. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Nechat spálit nebo vyvézt na skládku nebezpečného odpadu. Tak by mohly skončit hromady kalů z lagun Ostramo, které spolu s přidaným vápnem a uhelným prachem už šest let zhoršují ovzduší obyvatelům Vratimova. Ministerstvo životního prostředí chce nyní likvidaci spolufinancovat.

„Nemá smysl stále hledat viníka a původce. Teď chceme pomoct tuto dlouhodobou ekologickou zátěž zlikvidovat. Dotace by mohly pokrýt až osmdesát procent nákladů. Program má speciální podmínky a už jsme jím pomohli zlikvidovat ekologické bomby i jinde v republice, přestože se kolem nich stále vedly soudní spory,“ přislíbil ministr Richard Brabec.

Pro podání žádosti není nutné znát majitele. „Takže i když je za mřížemi, mrtvý nebo insolvenční, dá se dotace využít,“ sdělil ředitel Státního fondu pro životní prostředí Petr Valdman. Dotace bude limitovaná. „Momentálně je možné z tohoto programu čerpat něco přes 20 milionů korun,“ doplnil Valdman. Na dalším spolufinancování se dohodlo město Ostrava a kraj.

„Měl by se určit viník“

Z poslední schůzky ale vyplývá, že žádost musí oficiálně podat město Vratimov, ž čehož starostka Dagmar Hrudová však neskrývá obavy. „Ještě v létě nám ministerstvo poslalo dopis, že kompetence by na sebe měl převzít kraj. A tento týden jsme na jednání s krajem a Ostravou zjistili, že to máme být my, kdo podá oficiální žádost. Kraj nám přislíbil pomoc, ale nedostali jsme konkrétní návrhy,“ říká a dodává, že si nepřeje, aby na likvidaci Vratimov výrazně doplácel.

„Přiznám se, že nás je ve vedení jen pár. V problematice žádostí se nevyznáme, musíme zjistit všechny potřebné náležitosti. Nechci, aby se potvrdilo, čeho jsem se od začátku obávala, že do Vratimova na soukromý pozemek naveze jiný soukromník haldy paliva a Vratimov bude odklízení platit ze svého rozpočtu.“ Podle starostky navíc trestní stíhání může probíhat paralelně s případnou likvidací. „Navézt sem deponii bylo nezákonné a měl by se určit viník.“

Vratimov teď pošle na kraj oficiální žádost o pomoc při odstranění kalů. „Paní starostka chce mít naše možné kroky černé na bílém. O spolufinancování následně rozhodnou zastupitelé,“ řekla náměstkyně hejtmana Jarmila Uvírová.

Podle odborných odhadů by vymístění deponie mohlo přesáhnout i 45 milionů korun. „Ministerstvo už avizovalo, že dotaci může navýšit. O částce budeme ještě jednat,“ pokračovala Uvírová.

Těžbu kalů už provází přísnější podmínky

Otázkou zůstává, jak se deponie bude likvidovat. „Jsou dvě možnosti. A sice spálit nebo vyvézt na skládku nebezpečného odpadu, konkrétní ale budeme moci být až po jednáních a dalších posudcích,“ konstatovala náměstkyně hejtmana.

Zakázku na odtěžbu zbývajících 90 tisíc tun kalů v lagunách Ostramo zajišťuje společnost AVE. Stihnout to má do poloviny roku 2018. Těžbu budou provázet přísnější podmínky, aby se neopakovala situace z Vratimova. „Společnost musí doložit, že řešení uspělo v procesu EIA a získat integrované povolení“ vysvětlila Jana Dronská, mluvčí státního podniku Diamo, který laguny spravuje.

Společnost AVE musí taky prokázat, že odpad zlikvidovala. „Podle prováděcí smlouvy dostanou zaplaceno až po předložení dokladů o skutečném odstranění odsouhlaseného množství kalů,“ doplnila Dronská.