Minifigurky Lego slaví narozeniny, panáček má čtyřicátiny

  9:25
V roce 1978 všem žebříčkům hitparád dominovalo disko, mobilní telefony ještě neexistovaly a internet čekal na své zrození. Byl to však také rok, kdy světlo světa spatřila první minifigurka Lego.

Jak šel čas v minifigurkami Lego. Zdroj Lego | foto: Metro.cz

Během celé své éry se prvotní postavičky proměnily stejně jako svět kolem nich a dodnes nabízejí spousty herních možností. Všechno začalo v roce 1974, kdy byla uvedena na trh první sestavitelná figurka Lego. Dala se složit z velkých kostiček, měla pohyblivé ruce, ale statické nohy. O rok později přišla na řadu nová série figurek Lego, které měly pevný trup, nepohyblivé ruce i nohy a byly bez jakéhokoli potisku. Jednoduše řečeno, byly to úplně jiné Lego figurky, než jak je známe nyní.

Ty se zrodily už zanedlouho, v roce 1978, kdy odstartovala nová éra minifigurek s ohebnými končetinami a jednoduchým obličejem. Dvě černé tečky místo očí a černě namalovaný úsměv. Teď najdeme v kolekci minifigurek 650 tváří, díky nimž si děti mohou vytvořit nespočet charakterů, postav a příběhů.

Na začátku měly minifigurky kolem dvaceti různých postav včetně policisty, hasiče, rytíře a kosmonauta. V následujících čtyřiceti letech se však „rodina“ rozrostla na více než osm tisíc členů.

Během let minifigurky Lega dokázaly, že se mohou stát téměř kýmkoliv. Jsou mezi nimi tisíce postaviček od pirátů přes zdravotníky, inženýry, ošetřovatele slonů a veterináře až po Vikingy. V roce 2011 dokonce tři figurky Lego letěly s NASA do vesmíru na palubě lodi Juno.

Minifigurka Lego si zahrála v několika hollywoodských hitech včetně Lego příběhu, Lego Batman filmu a Lego Ninjago filmu. Společnost Lego Group také vytvořila deset tisíc pochromovaných zlatých minifigurek C-3PO a přibalila je do náhodných stavebnic, aby oslavila třicáté narozeniny Hvězdných válek.

Malá figurka, velký příběh

Preciznost přes 40 let

Pro výrobu jedné minifigurky se používá osm různých forem. Dvě formy mají stejný design, ale jejich ruce a nohy se vyrábějí zrcadlově pro každou stranu minifigurky zvlášť. Protože jsou formy natolik kvalitní a přetrvávají v téměř nezměněné podobě dodnes, minifigurky z roku 1978 se mohou krásně kombinovat s těmi modernějšími. Nicméně jedna věc se přece jen změnila – množství a rychlost, s jakou se minifigurky lisují z jedné formy. Například forma pro hlavu minifigurky dokáže namísto původních osm výlisků za 9,8 sekundy vytvořit až 128 dílků za 14,7 sekundy.

Stát se černochem

Typická žlutá barva byla vybrána v polovině 70. let na základě testování, ve kterém zvítězila nad klasickou bílou. Od té doby se minifigurky staly mnohem pestřejšími. Od prvních figurek s přirozenou pleťovou barvou v roce 2003 (Lando Calrissian z Hvězdných válek a hráči NBA) po první postavičku na vozíčku v roce 2016. Podstata minifigurek je především v tom, že umožňují dětem stát se, kýmkoliv chtějí – ženou nebo mužem, s vlasy nebo helmou, s pihami či brýlemi.

Autor textu: Deník Metro