VIDEO: Nenápadná minifarma láká na hospodářská zvířata i dva velbloudy

  9:06
Minifarma na okraji Starého Města je trochu zapomenutá, přitom však nabízí ojedinělou atrakci. Ačkoli vznikla hlavně proto, aby se děti seznámily s hospodářskými zvířaty, najdou v ní i velbloudy, klokany nebo lamy. Funguje už přes šest let.

Zvířecí farma stojí na okraji města, jen pár kilometrů od turisticky oblíbeného Archeoskanzenu v Modré, vyhledávané velehradské baziliky i nového staroměstského kostela sv. Ducha.

„Děti dnes už na dvorku nevidí prase, krávu ani kozu. Tady se na ně mohou chodit dívat, některé si pohladí a teď třeba i vidí, jak vypadá telátko, které se nám narodilo,“ vysvětlila ošetřovatelka Eva Horáková.

O zhruba čtyřicítku zvířat se s majitelem Michalem Ryškou a jednou pomocnicí starají sami. Slepice, kozy, koně, lamy, poníky, králíky, husy, ovce, prasata, krávu, dva klokany a dva velbloudy mohou návštěvníci pozorovat kdykoli. Farma nemá danou otevírací dobu a zvířata tráví většinu dní v roce venku v oddělených ohradách.

„Mají přístřešky, do kterých se schovají, když potřebují. Ale všechno to jsou zvířata, kterým třeba zimní počasí nijak zvlášť nevadí,“ doplnila Horáková.

Fotogalerie

Farma si za dobu své existence našla pravidelné místní návštěvníky, objevují ji ale i lidé z různých koutů Česka, kteří primárně přijíždějí například na Baťův kanál nebo na zmíněná turistická lákadla v okolí.

Přicházejí i školy, školky, příměstské tábory a kvůli praxi i studenti místní střední zemědělské školy.

„Vždycky je pro studenta lepší, když se v rámci živočišné výroby seznamuje se skutečným zvířetem, než kdybychom mu pouštěli video, jak se co dělá. V minulosti jsme využívali staroměstský statek, ale po jeho zrušení před několika lety jsme na pravidelnou praxi začali chodit do minizoo,“ potvrdil Bedřich Chromek, ředitel Střední odborné školy a Gymnázia Staré Město.

„Výhodné pro nás je i to, že farma je blízko školy a najdeme v ní různorodá zvířata,“ doplnil.

Nejstaršími obyvateli zoo jsou domácí zvířata. Později se k nim přidaly lamy, klokani a loni na podzim dva velbloudi Sindibád a Bagdád, které majitel koupil od cirkusu Berousek. Je jim sedm a devět let.

„Jsou vychovaní a klidní, nechají se i pohladit. Stejně jako ostatní zvířata i oni jsou pod dohledem veterináře. Teď zrovna shazují srst a někdo by si mohl myslet, že jsou nemocní, ale je to úplně normální,“ ujistila ošetřovatelka.

Vstup na farmu je zdarma a její součástí je i dětské hřiště a posezení.

Autor: