Mimopražským tentokrát voličské průkazy nepomohou

  8:00
V posledních letech se staly voličské průkazy velmi populárním nástrojem, díky kterému mohli v Praze hlasovat i lidé s trvalým bydlištěm mimo Prahu. Tentokrát ale mají všichni mimopražští smůlu, v komunálních volbách jim totiž průkaz nikdo nevydá. Jedinou možností, jak volit v Praze, je změna trvalého bydliště.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Při volbách do zastupitelstev obcí nelze volit na voličský průkaz, stejně tak v těchto volbách nelze volit na zastupitelských úřadech v zahraničí. Každý volič může volit pouze v místě, kde je zapsán do stálého seznamu voličů, případně do dodatku stálého seznamu. Týká se to i lidí, kteří budou v době voleb hospitalizování v nemocnici. Pokud nemocnice nestojí ve stejném volebním okrsku, kde mají trvalý pobyt, volit nemohou.

Naopak výjimečně mají možnost odevzdat svůj hlas někteří cizinci. V současné době mohou volit a být zvoleni pouze ti, kteří jsou státními občany jiných členských zemí Evropské unie. Podmínkou je, že mají v České republice trvalý nebo přechodný pobyt. Předtím, než k volbám přijdou, se ale musejí nechat na úřadu příslušné městské části zapsat do dodatku k seznamu voličů. To lze provést nejpozději do 3. října.

Voličské průkazy lze velmi omezeně použít alespoň při volbách do horní komory parlamentu. Hlas je totiž nutné odevzdat ve stejném volebním obvodu. V praxi to znamená, že například občan Prahy 8 by s průkazem mohl hlasovat ve kterékoli místnosti v Praze 8, ne už ale v Praze 4, kde se senátní volby také konají.

Komunální volby proběhnou 5. a 6. října.