Kůrovec zahubil v Mimoni stovku smrků. Stromy musely pryč i z náměstí

  10:50
Lýkožrout smrkový, lidově též kůrovec, napadl smrky v Mimoni na Českolipsku. Jen za loňský rok jich tu museli pokácet sto. Naposledy padly smrky na Fučíkově náměstí, kácelo se ale v celém městě.

Lýkožrout smrkový. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Vesměs jde o stromy, co se před šedesáti lety vysázely ve městě živelně. Někteří lidé k nim měli vztah, logicky se jim to nelíbí, že musely být pokáceny. Ale lepší řešení neexistuje. Napadený strom se musí zlikvidovat dřív, než nová generace brouků napadne další stromy,“ řekl Petr Novotný ze Zahradnictví Mimoň, které se stará o veřejnou zeleň ve městě.

Z jednoho napadeného stromu se kůrovec umí rozšířit do dalších deseti. Brouk se dokáže rozmnožit až třikrát do roka, pokud má příznivé podmínky.

Pokácené stromy se vozí ke štěpkování do nedaleké kompostárny, radnice místo nich chce vysadit odolnější a hlavně vhodnější druhy dřevin. Smrk totiž v nížinách neprospívá, má rád polohy nad 500 metrů nad mořem. V nížinách trpí, je náchylný k usychání.

Za hlavního viníka zamoření lýkožroutem proto Novotný považuje letošní extrémní sucho.

„Pokud by stromy měly dost vláhy, uměly by si s broukem poradit samy. Obalí ho v míze. Jenže už dva roky máme sucho. Pokud se výrazně nezmění vláhové poměry, očekávám, že smrky z nižších poloh brzy vymizí úplně. Příroda nám tím naznačuje, že někde se stala chyba,“ tvrdí Novotný.

Liberecký kraj každoročně vynakládá kolem čtyř milionů korun na boj proti kůrovci, zejména na instalaci lapačů. Tato opatření ale řeší pouze následek, nikoliv příčinu kůrovcové kalamity.

„Patříme k nejvíce zalesněným krajům v Česku. Stát by měl zavádět opatření na udržení vody v krajině. Jedině tak nebudou stromy usychat a odolají kůrovci,“ dodal krajský radní pro oblast životního prostředí Jiří Löffelmann.

Autor: