Zeman rozděluje, prohlásili dva radní Nového Jičína. Sundali jeho obrazy

  18:56
Nehanobíme, neurážíme, ale portrét prezidenta Miloše Zemana v našich zasedacích síních viset už nebude. To si řekli místostarostové Nového Jičína Ondřej Syrovátka (Strana zelených) a Václavem Dobrozemským (ODS) a obrazy svěsili.

Prezident Miloš Zeman navštívil Nový Jičín v září 2017. Na Masarykově náměstí se pochlubil kloboukem z místního Tonaku. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Místostarosta Syrovátka upozornil, že čin nechtěli medializovat a vyvolávat rozbroje, jenže informace unikla ze sociálních sítí.

„Prezidentů si vážíme, ale měli by spojovat, a ne rozdělovat, což v případě pana Zemana bohužel neplatí,“ zmínil Syrovátka.

Portréty visely ve dvou zasedacích místnostech v nejvyšším poschodí historické novojičínské radnice, kde pravidelně jednají radní, konají se tam menší slavnostní akce a různá pracovní setkání.

„Dost často jsme museli hned na začátku různých rozhovorů vysvětlovat, proč prezidentské obrazy v zasedačce máme, jestli panu Zemanovi fandíme a podobně. Po odstranění se hned věnujeme tématu jednání,“ zmínil Syrovátka praktický dopad opatření.

Žádný zákon nebyl porušen

Navíc když se poptávali, kde v okolních městech obraz prezidenta v radničních zasedacích místnostech visí, tak ve většině prý už nikoliv. Syrovátkovi se také nelíbí Zemanovo chování k názorovým odpůrcům. „Často k nim bývá až vulgární. Vadí mi také jeho protičeské postoje, kdy podle mého názoru upřednostňuje například čínské nebo ruské zájmy,“ vysvětlil Syrovátka.

Fotogalerie

Další z iniciátorů Václav Dobrozemský připomněl, že nebyl porušen zákon: „Žádný právní předpis povinnost vyvěšování obrazů prezidenta neupravuje. Umístění ve veřejných institucích je pouze výrazem tradice a úcty k hlavě státu,“ řekl s tím, že jde ještě o pozůstatek tradice sahající až k tehdy povinnému vyvěšování mocnářů.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček naopak považuje počínání některých novojičínských politiků za nedemokratické. „Pánové by si měli uvědomit, že svým krokem nerespektují občany vlastního města, kteří loni volili Miloše Zemana prezidentem republiky,“ konstatoval a připomněl, že ve druhém kole loňských prezidentských voleb Zeman v tomto okresním městě získal téměř 58 procent hlasů.

Reakce byly hodně různorodé

Ovčáčkovi navíc čin připomíná dobu před rokem 1989. „Je to podobné, jako tehdejší direktivní postupy stranických orgánů za minulého režimu. My jsme strana a vy jste nic, vzkázali občanům,“ míní.

Syrovátka s Dobrozemským přiznávají, že reakce jsou hodně různorodé. „Dost lidí mi volalo, že za ten čin děkují. Pochopitelně se objevily i kritiky našeho počínání. Ale určitě jsme nechtěli nikoho hanobit nebo urážet. Jen jsme prostě sundali dva obrazy,“ poukázal Syrovátka.

Miloš Zeman navštívil Nový Jičín několikrát jako premiér, ve funkci prezidenta přijel předloni v září. V minulosti město oficiálně navštívili prezidenti Edvard Beneš, Václav Havel a Václav Klaus.

Autor: