Zákrok policie proti protestu byl adekvátní. Chci jí poděkovat, řekl Zeman

  16:52,  aktualizováno  17:20
Prezident Miloš Zeman schvaluje zákrok policistů, kteří ve středu v Lipníku nad Bečvou při protestu zhruba třiceti lidí na jeho mítinku zadrželi zvukaře pouštějícího Modlitbu pro Martu. Zeman na závěr své návštěvy Olomouckého kraje řekl, že zásah policistů byl adekvátní a odpovídal zákonu.

Zhruba třicet lidí protestovalo odpoledne v Lipníku nad Bečvou při setkání prezidenta Miloše Zemana s občany. (8. listopadu 2017) | foto: Stanislav HeloňaMAFRA

„Chci poděkovat policii za jejich zásah. Pokládám jej za naprosto adekvátní podle zákona shromažďovacího, neboť řádně povolené shromáždění nemá právo nikdo rušit,“ uvedl Miloš Zeman.

Dokud budu prezidentem, předčasné volby nebudou, prohlásil také Zeman

Situace se odehrála na závěr prvního dne jeho už páté návštěvy Olomouckého kraje a to v půl páté odpoledne na náměstí v Lipníku nad Bečvou.

Ve chvíli, kdy prezident vstoupil na pódium, rozezněla se z okna protějšího domu skladba v podání Marty Kubišové a na chodníku pod ním skupina demonstrujících lidí zvedla nad hlavy červené karty a transparent s nápisem Pravda vítězí.

Než píseň dohrála, zasáhla policie. Muži, který obsluhoval zvukovou aparaturu, nařídila hudbu vypnout, což on podle svých slov udělal.

Poté ho policisté předvedli na služebnu a nyní mu za porušení shromažďovacího zákona hrozí až patnáctitisícová pokuta (více čtěte zde). Organizátoři protestu tvrdí, že hudba setkání výrazně nenarušovala a Zeman v tu chvíli ještě neměl slovo.

Zásah policie vyvolal řadu nesouhlasných reakcí

Prezident dnes uvedl, že o narušení shromáždění šlo. „Já mám píseň Modlitba pro Martu velmi rád. Toto byl ale řev, kakofonie, která naprosto přerušila projev starosty Lipníku. Jestliže policie tento řev v souladu se zákonem přerušila, tak jí zbývá za to poděkovat,“ shrnul Zeman, který odpoledne odletěl z Olomouckého kraje zpět do Prahy.

Zásah policie vyvolal na politické scéně nesouhlasné reakce především od pravicových politiků, kteří ho přirovnali k praktikám používaným za komunistického režimu (psali jsme zde). Vyjádřil se i ministr vnitra Milan Chovanec, který na Twitteru uvedl, že požádal policejní prezidium o prověření zásahu. To potvrdilo, že si vyžádá od krajského policejního ředitelství zprávu.

Za nepřiměřený a protiprávní považuje zákrok i Společnost na obranu nespravedlivě stíhaných (SONS). Míní, že „domnělé policejní podezření“ ze spáchání přestupku skupinou Zemanových odpůrců je záminkou, která nemá oporu v zákoně a odporuje mezinárodním smlouvám, neboť zákon podle ní nechápe veřejné shromáždění jako nerušenou politickou produkci, ale předpokládá výměnu názorů a vyjádření stanovisek.

„Přehrání kultovní skladby Modlitba pro Martu před zahájením projevu prezidenta je legálním a dovoleným vyjádřením názoru,“ uvedlo dále vedení SONS pro ČTK.

Kromě protestu na Zemana v Lipníku čekal také bývalý disident a mluvčí Charty 77 Tomáš Hradílek, který minulý týden zahájil hladovku na protest proti jeho opětovné kandidatuře do funkce prezidenta. Zeman na dotaz, zda ukončí kandidaturu, odpověděl záporně.

„Vy nejste víc než 113 tisícům občanů (kteří kandidaturu podpořili - pozn. red.) a nejste jim nadřazený. Proto budu kandidovat,“ odvětil Zeman.

8. listopadu 2017

Autoři: ,