Majitel zlegalizované černé stavby získal za půdu pro obchvat miliony

  8:10
Pardubický podnikatel Miloš Holeček se do širšího povědomí dostal kvůli několika sporům s městem. Asi nejznámější je případ jeho načerno postavené vily, kterou mu zlegalizovali zastupitelé neobvyklým způsobem až dodatečně. Nyní mohl Holeček jít proti zájmům vedení Pardubic znovu, byť nepřímo.

Miloš Holeček na archivním snímku u domu v pardubickém parku Na Špici, který vybudoval jako černou stavbu. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Jeho postoj totiž ovlivnil přípravu stavby, která má centru města zásadně ulevit od dopravy. Jako spolumajitel vlastnil pozemky pod budoucím severovýchodním obchvatem připravovaným Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD). Ačkoliv své podíly čerstvě prodal, neobešlo se to bez časové prodlevy.

Holeček byl podle katastru veden jako spolumajitel šestice pozemků. Další dva vlastníci z jedné rodiny, kteří rovněž pocházejí z Pardubic, své podíly silničářům již prodali před více než třemi měsíci.

Podle vyjádření manželky jednoho z dvojice mužů bylo jednání s ŘSD bezproblémové a s nabídnutou cenou neměla rodina problém.

Holeček se k prodeji parcel tak rychle neměl. K důvodům svého přístupu se odmítl vyjádřit. Pozemky se nacházejí v místech podél levého břehu Labe, kde obchvat překoná řeku i její slepé rameno po velkém mostě. Celkem zabírají plochu přes patnáct tisíc metrů čtverečních. Holeček byl třetinovým vlastníkem.

„Ceny, za které navrhuje ŘSD odkup, se pohybují v rozmezí 405 až 540 Kč za metr čtvereční a liší se podle katastrálních území,“ uvedla Hana Jarolímová z úseku výstavby pardubické pobočky ŘSD.

Podle nabízených výkupních cen je tak zřejmé, že si Holeček přišel minimálně na dva miliony korun. Celá trojice má přitom v okolí vodního toku další násobně větší zemědělské plochy. Při projektování trasy tak v podstatě nešly společné parcely minout.

Výkupy pro budoucí spojnici Trnové a Dubiny jinak postupují poměrně svižně. S vlastníky největšího počtu parcel už se ŘSD vypořádalo. Celkem je na trase více než čtyřkilometrové propojky silnice u Globusu s okružní křižovatkou na Dubině zhruba 120 vlastníků. Zatím mají silničáři vykoupeno přes 53 procent pozemků.

Autor: