Miliony korun půjdou na chodníky v Chrudimi

  7:50
Spolu s dalšími stavbami se na jaře v Chrudimi rozběhly i rekonstrukce chodníků. Některé z nich souvisí s rekonstrukcemi sítí v nich a probíhají tak v koordinaci se sítaři, v případě poškozených nebo nevyhovujících povrchů se postupuje podle plánu odboru investic nebo i na základě podnětů obyvatel města.

Potřebná oprava chodníku včetně umístění nových laviček zatím není zcela aktuální, ale počítá se s ní. | foto: Martin Švec, MAFRA

„V současné době je již opravena část chodníku v Novoměstské ulici u Novoměstské kašny nebo v Palackého ulici na „Kalábrii“, dále se pracuje například na rekonstrukci chodníků v Poděbradově ulici u nové myčky aut nebo v ulici v Hliníkách,“ říká starosta města Chrudim Petr Řezníček.

Z nyní plánovaných je možné dále zmínit například chodníky v ulicích Obce Ležáků u Základní umělecké školy, Korbářova a Cereghettiho nebo další část chodníků v Novoměstské. Další rekonstrukce chodníků budou podle starosty Petra Řezníčka plánovány v návaznosti na průběh dalších staveb nebo jejich špatný stav.

V řadě případů se přitom neřeší pouze výměna samotného krytu chodníku, ale je nutno měnit i konstrukční vrstvy nebo pořizovat nové obruby, v některých lokalitách dochází i k rekonstrukci veřejného osvětlení. I proto se náklady na rekonstrukce chodníků pohybují v řádech milionů korun.

„Snažíme se přitom opravovat ucelené úseky chodníků a ve většině případů tvoří nové povrchy po dohodě s architektem města zámková dlažba,“ doplňuje starosta Petr Řezníček. Pouze ve výjimečných případech se dláždí mozaikou, především v historickém centru města, nebo je povrch asfaltový, především v návaznosti na související povrchy podél městského okruhu.

Současně už město připravuje rozsáhlejší rekonstrukce chodníků pro příští rok, i v tomto případě především v koordinaci s dalšími stavbami. „V ulici Palackého mezi Rooseveltovou ulicí a hotelem Bohemia bude rekonstrukce chodníku včetně nových parkovacích zálivů předcházet rekonstrukci povrchu vozovky, v ulici Dr. Milady Horákové budeme navazovat na rekonstrukce okružních křižovatek, V Tejnecku se bude další částí chodníků s parkovacími zálivy pokračovat po plynařích a na chodníky ve Václavské ulici Na Vlčí hoře již máme přiznanou dotaci,“ upřesňuje místostarosta města Jan Čechlovský.