Z miliard navíc od státu chce Karlovarský kraj posílit školy i silnice

  9:24
Výrazná finanční injekce od státu v takzvaném programu Restart pro regiony postižené těžkou, má v Karlovarském kraji iniciovat vznik vysokých škol, zkvalitnění dopravního spojení na Prahu nebo lepší zdravotnictví.

Dostavba dálnice D6 je jednou ze zásadních priorit Karlovarského kraje. Na urychlení stavby chce proto použít i peníze z projektu Restart. Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Vyprofilovali jsme deset priorit pro Karlovarský kraj. Patří do něj vzdělávání a výzkum například v oboru balneologie. Sice tady bude pobočka Karlovy univerzity, ale my do kraje potřebujeme dostat i další. Nebo přímo veřejnou vysokou školu,“ popsala hejtmanka kraje Jana Vildumetzová jeden z prvních tří nejzásadnějších bodů, kam peníze půjdou.

Část ze 42 miliard korun, které si mezi sebe rozdělí tři hejtmanství, koláče by měla padnout i na dostavbu dálnice D6.

„Bez tří oznámených obchvatů stále chybí 79 kilometrů. Vše by se tak mohlo urychlit. Navíc chceme dostat více prostředků na opravy II. a III. tříd. Prioritou je pro nás i silnice I/13 z Ostrova do Chomutova, kde je velmi problematický průjezd hned několika obcemi,“ naznačila další budoucí investice hejtmanka.

Plán na tři roky

Plán na restrukturalizaci Karlovarského, Ústeckého a Moravskoslezského kraje si letos vyžádá 6,1 miliardy korun, 11,4 miliardy v příštím roce a přes 25 miliard v roce 2019.

„Tak rozsáhlý projekt se dosud v Česku nikdy neuskutečnil. Je opravdu unikátní,“ říká zástupkyně zmocněnce vlády pro Ústecký, Moravskoslezský a Karlovarský kraj Gabriela Nekolová o projektu Restart, který má výrazně proměnit tvář tří zmíněných oblastí a pomoci jim po útlumu tradičních průmyslových oborů.

„Cílem je díky vládní podpoře zastavit zaostávání a nastartovat prosperitu strukturálně postižených regionů v klíčových oblastech. Chceme v nich zastavit odliv obyvatel, zvýšit konkurenceschopnost, oživit ekonomiku a celkově zlepšit jejich image,“ vypočítává smělé cíle Nekolová, která má program na starosti na území Čech. „Není pochyb, že tyto kraje pomoc skutečně potřebují,“ podotkl už dříve předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Připravovaných opatření jsou desítky, některá jsou společná pro všechny kraje, jiná specifická pro konkrétní oblast. Na rozsáhlém seznamu se počítá třeba s dotacemi pro firmy na pořízení nových technologií, penězi na zkapacitnění a modernizaci železnic, modernizaci a vybudování zdravotnických zařízení.

Stát Restartem splácí dluh

„Nechceme zapomenout ani na naše letiště, které není v současné době konkurenceschopné. Mohou za to malé rozměry přistávací plochy, proto zde může přistávat jen malá část typů letadel,“ připomněla hejtmanka dlouhodobě plánovanou investici.

Na vzniku akčních plánů se podíleli zástupci měst, podnikatelé nebo vysoké školy. Zapojit se mohla i veřejnost. Inspirací projektu je Německo.

„Vláda České republiky má dluh vůči těmto třem krajům. Byly to těžební regiony, velký průmysl tam byl, a nakonec po odchodu velkých zaměstnavatelů tam lidé nemohou najít práci. A to si myslím, že je hlavní cíl této restrukturalizace krajů,“ řekla včera ministryně pro místní rozvoj za ANO Karla Šlechtová. Půjde o 65 konkrétních opatření, na která podle ní nemají kraje peníze.

„Je to pro nás velká šance a doufám, že za pár let budou vidět výsledky. Jsem ráda, že jednotlivé výzvy budou vypisovat konkrétní ministerstva, díky tomu bude vše pod dohledem a nedopadne to nakonec jako s Regionálním operačním programem Severozápad,“dodala hejtmanka.

Autor: