Nápis na Milencích v Adršpachu není trestným činem, policie věc odložila

  9:00
Nápis na skále nebyl napsaný barvou, která by byla škodlivá pro životní prostředí a nikomu nevznikla majetková škoda. Tak uzavřeli policisté případ pomalovaných Milenců ve skalním městě v Adršpachu na Broumovsku. Dobrovolníci nápis „21. srpen FŮJ“ už před časem sami odstranili.

Policie vyšetřuje nápis na skalním útvaru Milenci v Adršpachu (6. 9. 2018). | foto: Policie ČR

Policie popsání skalního útvaru bílým textem vyšetřovala jako poškození cizí věci.

„Případ jsme uzavřeli. V dané věci nebyl spáchán trestný čin. Je to přestupek, jeho vyřízení jsme postoupili Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR z CHKO Broumovsko,“ uvedla mluvčí náchodské policie Eva Prachařová.

Kdo by měl dostat za přestupek pokutu, ale jasné není. Nepodařilo se totiž vypátrat pachatele, který nápis obnovil.

Vzkaz „21. srpen FŮJ“ se na skále objevil poprvé k výročí srpnové okupace vojsky Varšavské smlouvy v roce 1969. Před několika lety latexový nápis zamalovali. 

Letos 21. srpna ho znovu kdosi obnovil. Autoři zároveň zanechali na nedaleké vyhlídce vysvětlující zprávu, že nápis křídou je jen dočasný a samovolně oprší. Jejich cílem bylo znovu připomenout události srpnové invaze.

Ochranáři původně požadovali, ať se odstranění vzkazu ujmou místní technické služby, které si turistický okruh pronajímají od státu, ale obec Adršpach odmítla.

Místní horolezci se nabídli, že by k nápisu vylezli a skálu omyli (více čtěte v článku Lezci umyli protestní vzkaz).

Fotogalerie

O Adršpašsko-teplických skalách se v poslední době mluví nejčastěji v souvislosti s nezvladatelným náporem turistů.

Do oblíbeného skalního města míří zejména turisté z Polska. Policie během sezony opakovaně uzavřela nedaleký hraniční přechod. Cesta do Adršpachu byla z Polska naposledy zavřená v půlce října.

Horolezci smyli nápis z Milenců v Adršpachu (17. 9. 2018)

Autor: