Buďte obezřetnější, uzavřelo ANO Brázdilovy výroky o homosexuálech

  18:30
Budeme chtít vysvětlení, zaznívalo z olomouckého hnutí ANO směrem k poslanci Milanu Brázdilovi po jeho nedávných výrocích o homosexuálech, které označil za postižené. Nakonec však zůstalo pouze u upozornění, aby byl příště při svých vyjádřeních obezřetnější.

Poslanec hnutí ANO Milan Brázdil (vlevo) vyvolal nedávno svými výroky vlnu pohoršení mezi jeho spolustraníky i kolegy z výboru. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Zveřejnění e-mailové konverzace mezi olomouckým poslancem a lékařem Milanem Brázdilem a místní lékařkou Vendulou Svobodovou vyvolalo pobouření na konci června.

V e-mailu, na který jako první upozornil web Olomoucká Drbna, žádá Svobodová o schůzku s Brázdilem. Patřil totiž ke skupině poslanců, již podepsali návrh novely zákona zakotvující v ústavě manželství jako svazek muže a ženy.

„Můžeme se vidět, ale nemusíme. Já nejsem takový hňup, za koho mne máte. Mimoni jsou mimo a já jsem a zůstávám a zůstanu nohama na zemi. Postižení lidé nemůžou být manželé a mít děti,“ odpověděl tehdy Svobodové poslanec Brázdil.

Miroslav Žbánek z regionálního vedení hnutí ANO před měsícem pro Český rozhlas uvedl, že po Brázdilovi bude chtít vysvětlení.

Ani po měsíci však žádné oficiální stanovisko Brázdilova domovská buňka nevydala a podle Žbánka se k tomu ani nechystá, i když s poslancem o jeho vyjádření mluvil.

„Požádal jsem pana doktora Brázdila o schůzku, na které si vysvětlíme celou událost. Pan doktor mě seznámil se svým osobním postojem k problematice sňatků a adopcí u osob stejného pohlaví,“ reagoval nyní na otázky MF DNES Žbánek.

„Přestože jsme se ne zcela shodli ve všech názorech, respektuji právo pana doktora na vlastní názor v tak citlivé otázce, jakou jsou osobní hodnoty a postoje ve věci zakládání a fungování rodiny,“ uvedl Žbánek s tím, že on sám je podstatně liberálnější.

Brázdil prý vycházel z tradičního pojetí rodiny

Formu, jakou Brázdil komunikoval, pak sice Žbánek považuje za nešťastnou, nicméně žádné ostré kritiky se nakonec poslanec od domovské organizace nedočkal.

„Bavili jsme se, že je potřeba být daleko obezřetnější ve formě komunikace. Pan doktor Brázdil uznal, že ta forma nebyla nejvhodnější,“ říká Žbánek.

Brázdil sám se k omluvě nemá. Již dříve pro server iRozhlas uvedl, že na vyjádření svého názoru má imunitu a omlouvat se nebude.

„Jak sám již opakovaně sdělil, slovem ‚postižení‘ u této menšiny myslel nemožnost naplnění jedné ze základních lidských potřeb a zároveň životního poslání a štěstí, kterým je přivedení na svět a výchova vlastních potomků,“ uvedl po rozhovoru s Brázdilem Žbánek.

„Mrzí ho, že osobní sdělení bylo nešťastně interpretováno a vztahováno i na skupiny lidí, kteří trpí tělesným či duševním postižením. Takto to rozhodně nebylo myšleno, byť jako lékař u predispozice k závažným genetickým poruchám doporučuje řádně zvážit budoucím rodičům rizika, která jsou s tím pro jejich dítě spojená,“ tlumočí šéf olomouckého ANO Brázdilovy postoje.

Podle Žbánka vychází Brázdil z tradičního pojetí modelu rodiny a manželství, který „má v sobě pevně zakořeněný a který hodnotově ctí“. Brázdil prý respektuje nároky menšin na prosazování jejich potřeb, ale tam, kde se rozcházejí s jeho přesvědčením, „otevřeně a upřímně sděluje své postoje a názory“.

Na slušnou otázku slušná odpověď

Vendula Svobodová, na jejíž e-mail Brázdil tak podrážděně reagoval, považuje prohlášení olomoucké buňky ANO za korektní.

„Nicméně také neurčité a vnímám to jako projev tolerance vůči homofobii a hrubému jednání politických reprezentantů,“ upozorňuje Svobodová.

Brázdilovy výroky pohoršily jeho spolustraníky i kolegy z výboru

„Já panu Brázdilovi neupírám nárok na jeho názory a hodnotový žebříček, na kterém se vlastně shodneme. I pro mě je rodina, manželství a výchova dětí hodnotou, které si velmi vážím, a proto o ně usiluji. Zásadní je vulgarita, zřejmá homofobie, hrubost a nadřazenost, s jakou mi pan poslanec odpovídal,“ vysvětluje Svobodová, která sama žije v homosexuálním vztahu.

„Na slušný dotaz vedený oficiálním komunikačním kanálem očekávám alespoň stejně slušnou odpověď,“ dodává. Zpětně je ráda, že komunikaci s poslancem Brázdilem zveřejnila.

„Myslím, že celá událost přinesla diskusi a ukázala i většině, která se s tím nepotýká, že homofobie a urážky jsou stále ještě realitou, a to i ze strany vzdělaných, slušných lidí,“ říká Svobodová.

Nešlo přitom o první Brázdilův komunikační přešlap. Dříve se v e-mailu pustil do porodní asistentky, která se na poslance obrátila s tématem domácích porodů.

„Co do toho kafráte. Co chcete. Poroďte Vy sama své dítě a buďte výbornou mamkou,“ odpověděl jí tehdy mimo jiné Brázdil.

Autor: