Obce na Rožnovsku se složily na nafukovací letní kino, hrát bude zdarma

  17:18
Obce v mikroregionu Rožnovsko si společně pořídily mobilní letní kino. Kalendář má během prázdnin naplněný tak, že bude promítat i třikrát v týdnu. Do každé ze zapojených obcí zajede nejméně dvakrát.

Obce v mikroregionu Rožnovsko se složily a koupily letní kino. | foto: Mikroregion Rožnovsko

„Konstrukce s plátnem je nafukovací, k tomu se musí zapojit promítačka a ozvučovací technika,“ popsala Petra Kafková z Mikroregionu Rožnovsko.

Kino vyšlo na 540 tisíc korun, z toho většinu zaplatila evropská dotace a na zbytek se obce složily. Kromě toho vytvořily finanční rezervu na úhradu poplatků za filmy. Celkem tak daly dohromady 890 tisíc. Promítat se bude zdarma.

„Letos je to první rok, rozhodli jsme, že vstupné vybírat nebudeme. Dál se uvidí,“ řekla Kafková.

První promítání už mají za sebou v Rožnově a Valašské Bystřici. Lidé si nosili vlastní skládací židle nebo se dívali z auta.

„Odhadli jsme to na tři stovky návštěvníků, což je velmi pěkné číslo,“ potěšilo bystřického starostu Emila Korduliaka, který se ujal role promítače. „Není to nijak složité,“ usmál se.

Rožnov si promítání zkomplikoval vyhláškou o nočním klidu

 Mikroregion sdružuje devět obcí, v žádné z nich stálé letní kino není. Musely se tedy podělit.

„Udělat časový program bylo náročné. Starostové vzali rozpis svých akcí, naplánovali si promítání a pak se to všechno dávalo dohromady tak, aby nikdo nepřišel zkrátka,“ podotkla Kafková.

Jako první uvedlo nafukovací kino film o hudební skupině Queen Bohemian Rhapsody, teď přichází dlouhá šňůra promítání českého filmu Ženy v běhu. Budou ale i pohádky pro děti.

Nápad přitom hned v úvodu narazil na problém s vyhláškou určující noční klid. Ta platí v Rožnově a o výjimku na konkrétní datum je nutné žádat ve velkém předstihu.

„Několik termínů jsme zablokovali, ale mohli jsme jich využít mnohem víc, zájem by byl i ve všední dny. Je to poučení na příště,“ uvedla Kafková.

Autor: