Biologické léky na migrénu budou dostupnější, začnou je hradit pojišťovny

  9:38
Lidé, kterým dosavadní léky nepomáhají od častých záchvatů migrény vyvolávajících až zvracení nebo silné bolesti, mají naději na novou léčbu. Musí se ale objednat do některého ze specializovaných center pro léčbu migrény.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Fotolia

„Účinnost cílené biologické léčby je vyzkoušená, ale nové léky si dosud museli pacienti kupovat sami za 13,5 tisíce měsíčně, nebo museli žádat o mimořádnou úhradu zdravotní pojišťovny bez záruky na úspěch. To se příští rok změní. Léky budou dostupnější pro více lidí, protože je budou hradit zdravotní pojišťovny. Předepisovat je ale budou moci jen specializovaná centra,“ vysvětlil neurolog Lukáš Klečka, vedoucí specializovaného centra pro léčbu migrény v Městské nemocnici Ostrava.

V Česku je takových center 25, z toho dvě v Moravskoslezském kraji. Počet zdejších center se nezvýšil, obě fungují už několik let v krajském městě. Druhé je ve Fakultní nemocnici v Ostravě-Porubě. 

„Dosud migrénu tlumíme především léky na bolest, epilepsii či na deprese, protože nebyla cílená léčba. Nové léky znamenají v léčbě migrény asi takový převrat jako objevení antibiotik pro boj s bakteriemi,“ vylíčil lékař, který také trpí migrénou.

Podotkl, že podmínky, za kterých budou zdravotní pojišťovny novou léčbu hradit, se teprve řeší, ale jasno má být do tří měsíců. Kdo novou léčbu získá, bude si sám jednou za měsíc, či dokonce jednou za čtvrt roku píchat léčivo předplněným perem stejně jako inzulín.

Nová léčiva jsou určená hlavně pacientům, kteří prožívají urputné bolesti hlavy nejméně čtyři dny v měsíci a selhává u nich dosavadní léčba. Zájemci se ale nejdřív musí domluvit se svým neurologem a získat od něj podrobnou zprávu a doporučení do specializovaného centra.

„Čeká se dlouho. Teď objednáváme pacienty až na duben, ale mimořádně těžké případy se snažím řešit hned,“ dodal Klečka.