Brněnští celníci našli v kamionu ukrytých pět mužů, údajně z Afghánistánu

  14:02,  aktualizováno  14:38
Pět ukrytých cizinců dnes dopoledne nalezli celníci při běžné kontrole kamionu v brněnské Slatině. Muži bez dokladů tvrdili, že pocházejí z Afghánistánu. Makedonský řidič prohlásil, že o svém živém nákladu nevěděl.

Muži byli ve věku 15 až 35 let. Podle jejich výpovědi šlo o otce se synem, dva bratry a dalšího mladíka.

„Jakým způsobem se dostali do nákladového prostoru kamionu s makedonskými registračními značkami, policisté zjistí s pomocí tlumočníka až po jejich výslechu,“ uvedl policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Fotogalerie

Sedmačtyřicetiletý makedonský šofér, který převážel kovové odlitky pro automobilovou výrobu, sdělil, že o svých pasažérech neměl tušení.

„Plomby, kterými byl nákladní prostor zajištěn, odpovídaly předloženým dokladům. Při bližším ohledání však bylo zjištěno, že byly porušeny a následně velmi dobře opraveny,“ informovala mluvčí Celního úřadu pro Jihomoravský kraj Lada Temňáková.

S běženci bylo zahájeno správní řízení a hrozí jim vyhoštění z Česka. Pokud se zjistí, že o nich řidič věděl, může být stíhán za převaděčství.

Bangladéšané utekli z kamionu a šli po dálnici

Už o víkendu jihomoravští policisté objevili u Lanžhota na Břeclavsku tři migranty z Bangladéše, kteří procházeli odstavným pruhem na dálnici.

„Původně cestovali ukryti v kamionu. Měli však hlad a žízeň, z kamionu tak během delší pauzy odešli po proříznutí plachty,“ sdělil Malášek.

Cílem mužů ve věku 17, 20 a 25 let bylo Německo, byli však předáni na Slovensko. „Za transport, o kterém neměl řidič ani tušení, zaplatili převaděči v Srbsku,“ přiblížil policejní mluvčí.

Od začátku roku zadržela cizinecká policie na jihu Moravy 25 nelegálních běženců. 

„Pro podezření ze spáchání trestného činu v převaděčství jsme v této souvislosti vyšetřovali tři cizince. Jednomu z nich bylo sděleno podezření z uvedeného trestného činu, zbývající dva řidiči kamiónů nevěděli o tom, že na ložné ploše jejich vozidla se ukrývají běženci,“ podotkl Malášek.

Autor: