Brno dalo stíhanému expolicistovi 123 tisíc na prevenci kriminality

  18:04
Spolek, který vedla hlavní postava kauzy vynášení informací z policejních spisů, dostal od Brna stotisícovou dotaci na program prevence kriminality. Smlouvu dokonce spolek s magistrátem podepsal jménem obviněného Michala Ratajského v době, kdy seděl expolicista ve vazbě.
Vazební věznice Hradec Králové

(ilustrační snímek) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Když v květnu po velkém zátahu policisté obvinili 18 lidí v kauze vynášení informací z policejních spisů, byl z toho poprask. Mezi stíhanými byl i šéf investiční skupiny DRFG David Rusňák, manžel brněnské radní za ANO Petry Rusňákové a zároveň zeť ministerské náměstkyně Aleny Schillerové.

Hlavou skupiny, která ze spisů informace vynášela, byl podle vyšetřovatelů majitel brněnské bezpečnostní agentury a expolicista Michal Ratajský. On i jeho nejbližší spolupracovníci skončili ve vazbě.

O co v kauze jde

Obviněno je 16 lidí. Někteří si informace ze spisů dle obvinění objednávali. Síť kolem expolicisty Michala Ratajského je měla zajišťovat. Policisté kauzu rozpletli po sebevraždě policisty Stanislava Švábenského. Ten dostal šest let vězení za vynášení informací. Poté natočil nahrávku se svědectvím a spáchal sebevraždu. Zde uvádí, že informace vynášela Ratajského přítelkyně Tereza. Stejnojmenná zapisovatelka státního zastupitelství je mezi obviněnými.

Přesto o tři dny později spolek Presafe jménem Ratajského, který mu šéfoval, podepsal dotační smlouvu s brněnským magistrátem. V součtu 123 tisíc korun mu Brno poslalo paradoxně na program prevence kriminality. Konkrétně je projekt zaměřený na výuku seniorů.

„Smlouvy za spolek podepsala Veronika Polívková, a to na základě plné moci k zastupování předsedy spolku Ratajského. Polívková je navíc členkou výkonného výboru, který dle stanov supluje kompetence předsedy po dobu, po kterou není schopen výkonu funkce,“ vysvětlovala MF DNES vedoucí centra prevence brněnského magistrátu Lenka Štěpánková, jak je to možné.

Magistrát se hájí, že peníze na prevenci kriminality stíhanému policistovi schválilo zastupitelstvo ještě několik dnů předtím, než ho jeho někdejší kolegové z NCOZ obvinili. Návrh podle Štěpánkové ale prošel i radou pro prevenci kriminality, komisí bezpečnosti a veřejného pořádku či finančním výborem a radou města.

V radě i zastupitelstvu sedí i žena Ratajského obchodního partnera Davida Rusňáka, který v kauze také figuroval. „Doteď jsem ani netušila, že podobná dotace nějakému spolku Michala Ratajského z magistrátu směřovala,“ reagovala Rusňáková.

Magistrát podle Štěpánkové po Ratajského zadržení začal jednat se spolkem, aby situaci „okamžitě“ vyřešil. A opravdu. Dle obchodního rejstříku je od června šéfkou spolku právě Veronika Polívková, která do té doby byla na webu uvedená jako administrativní pracovnice. Polívková zároveň zvedla telefon i v bezpečnostní agentuře CS Solutions, kterou Ratajský vlastní.

„Michal Ratajský už ve spolku nefiguruje. Stačí se podívat do obchodního rejstříku,“ nechtěla se s MF DNES příliš bavit Polívková.

Ratajský je vyšetřován na svobodě

Ratajský ve vazbě strávil zhruba tři měsíce. Teď je vyšetřován na svobodě. „Bohužel se to tak nešťastně sešlo. Chápu, že jsem nyní v centru pozornosti, ale byl bych velice nerad, pokud by to uškodilo lidem kolem mě, kteří se snaží dělat prospěšné věci. Ve spolku už oficiálně nefiguruji,“ řekl MF DNES Ratajský.

V pondělí Vrchní státní zastupitelství v Olomouci oznámilo, že u dvou lidí stíhání v kauze podmíněně zastavilo. Je mezi nimi i Rusňák. Podmínkou bylo, že se k získávání tajných policejních informací o sobě či své firmě přizná. Vyšetřovatelé toho přitom na Rusňáka dle obvinění, které MF DNES viděla, mnoho nemají. V kauze, jejíž hlavou je Ratajský, je podle policistů jen jedním z řady „klientů“.

„Dotyčným obviněným byla stanovena přiměřená zkušební doba a současně složili adekvátní finanční částky určené na peněžitou pomoc obětem trestné činnosti. U 16 lidí vyšetřování dále pokračuje,“ uvedl státní zástupce Petr Šereda. Jiná je situace u Ratajského, jehož vyšetřovatelé považují za hlavu „gangu“, který informace získával.