Ministr jej odmítl, Pohanka se však na ředitele nemocnice hlásí znovu

  10:18
Osm kandidátů se uchází v opakovaném konkurzu o místo ředitele Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Znovu se přihlásil i v prvním kole odmítnutý bývalý poslanec za ČSSD s kontroverzní minulostí Michal Pohanka.

Michal Pohanka se znovu uchází o místo ředitele brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny. | foto: MAFRA

Michal Pohanka odmítá postoj ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), který nepodepsal jeho jmenování do funkce. Ministra nepřesvědčil ani fakt, že pro padesátiletého sexuologa zvedla ruku většina členů výběrové komise složené ze zástupců kraje, brněnského magistrátu či členů odborových organizací.

Proti Pohankovi se naopak postavila řada zaměstnanců nemocnice. Vojtěch s nadějí, že se najde kvalitnější kandidát, nechal konkurz zopakovat.

Pohanka svatoanenskou nemocnici vedl už v letech 2002 až 2005, podle některých odborníků ale s nevalným výsledkem. Zařízení totiž zatížily stamilionové dluhy.

„Jsem přesvědčený, že jde jen o nedorozumění a pan ministr neměl dostatek informací. Není pravda, že jsem nebyl dobrým ředitelem,“ prohlásil Pohanka pro MF DNES.

V pátek proto před výběrovou komisi společně s dalšími sedmi kandidáty předstoupí znovu. Tentokrát si však připravil i materiál na svou obhajobu, ve kterém shrnul pozitiva, která pro nemocnici jako ředitel vykonal, a zdůvodnění, proč se dluh nemocnice za jeho působení rapidně zvýšil.

„Původně jsem kandidovat nechtěl. Znepokojily mě však informace z médií, že se uvažuje o osamostatnění Mezinárodního centra klinického výzkumu ICRC. Stál jsem u jeho zrodu a bez svatoanenské nemocnice by to nešlo,“ zdůvodnil Pohanka, proč se chce znovu ucházet o ředitelské křeslo.

V minulosti byl také dvakrát náměstkem ministra zdravotnictví a nejvíce se „proslavil“, když spolu s Milošem Melčákem přeběhli z ČSSD a podpořili vládu ODS v čele s Mirkem Topolánkem.

Další kandidáti: bývalý šéf Úrazovky i manažer silničářů

Redakce MF DNES zjistila jména i některých dalších kandidátů. Ti noví přitom měli na přípravu koncepce, kam směrovat nemocnici u svaté Anny, pouhé dva týdny.

Nově poslal přihlášku například lékař Petr Svoboda, který za ministra zdravotnictví Tomáše Julínka šéfoval Úrazové nemocnici. Tam však vydržel jen něco přes rok, s ministrem se totiž neshodl na budoucnosti nemocnice.

Svoboda byl také v minulosti současně ředitelem nemocnice v Karlových Varech a Kyjově, za což od některých odborníků ze zdravotnictví sklízel kritiku. Dnes již v kyjovské nemocnici pracuje jen jako lékař.

„Ve všech zařízeních, kde jsem působil jako ředitel, se mně podařilo ekonomické problémy vyřešit. Ve svatoanenské nemocnici jsem začínal jako lékař a byl jsem primářem jedné z interních klinik. Se zdejší situací jsem obeznámený. Navíc razím názor, že nemocnici má vést lékař,“ uvedl Svoboda.

Kromě něj se podle informací MF DNES bude o vedoucí pozici ucházet také Vlastimil Vajdák, který je členem představenstva zlínské nemocnice, kde má na starosti ekonomickou a provozně-obchodní oblast. „Zda jsem se přihlásil do konkurzu, nemohu potvrdit ani popřít,“ prohlásil.

Před komisi opět předstoupí i psycholožka Zuzana Spurná, jež u svaté Anny pracuje dvě dekády. V prvním konkurzu získala jen jeden hlas. Soupeřem jí bude i nejmenovaný manažer Ředitelství silnic a dálnic. Kandidaturu naopak vzdal Ján Dudra, bývalý ředitel společnosti Agel, provozující soukromé nemocnice. Ten přitom se čtyřmi hlasy skončil hned za Pohankou.

Ministerstvo pro opětovný konkurz vybralo novou komisi. „Jde o zástupce odborných společností, profesních komor, odborů, lékařské fakulty, města Brna, kraje a ministerstva,“ přiblížila mluvčí resortu Gabriela Štěpanyová. Nový ředitel vystřídá ve funkci Martina Pavlíka, který na žádost ministra odložil svůj odchod na konec července.