Do vedení ČSSD se hlásí Onderka. Pád strany je šancí pro Haška i Tejce

  10:40
Favorit na post šéfa ČSSD Jiří Běhounek požaduje návrat Michala Haška a Jeronýma Tejce. Přidává se exprimátor Brna Roman Onderka, jenž jako první ohlásil zájem o funkci ve vedení. Jižní Morava tak může ve straně hrát opět velkou roli.

Bývalý primátor Brna Roman Onderka. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Ještě před půlrokem to vypadalo, že sociální demokraté, kteří před čtyřmi lety stáli za takzvaným lánským pučem proti premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, jsou ve vysoké politice odepsaní. Po debaklu ČSSD ve sněmovních volbách je ale všechno jinak.

„Mrtvým mužem“ je nyní ve straně Sobotka, zatímco jeho rivalové zažívají návrat na výsluní. A velmi hlasitě se přetřásají i jména z jižní Moravy. Exhejtmana Michala Haška a dalšího vlivného hráče Jeronýma Tejce zmínil na víkendovém setkání nejužšího vedení Jiří Běhounek – v současnosti hlavní favorit na post nového šéfa ČSSD.

A jako první vůbec ohlásil už minulý týden kandidaturu do předsednictva strany bývalý brněnský primátor Roman Onderka. Ten je sice ve městě nyní jen řadovým opozičním zastupitelem, voliči jej ale vykroužkovali ze šestého místa kandidátky až do Sněmovny. A pomýšlí ještě výš.

I proto Onderku předminulou sobotu vyzvala brněnská buňka, která je s více než tisícovkou členů největší v kraji, aby se ucházel o místo v čele strany. Usnesení je formulované tak, aby exprimátorovi, kterému sebevědomí dodal i úspěch ve volbách, nebránilo pomýšlet ani na post předsedy.

„Někteří lidé ho berou až nekriticky jako šanci pro budoucnost strany. Stejně tak se setkávám se skeptickými a odmítavými reakcemi. Ale u silných osobností to tak bývá,“ zhodnotil brněnský předseda ČSSD Oliver Pospíšil.

Sám Onderka se ke své kandidatuře staví alespoň oficiálně zdrženlivě. Čeká jej totiž ještě shánění podpory nejprve v okresech a později v dalších regionech. „Vážím si rozhodnutí městské konference, která mi dala důvěru, beru ji vážně, ale zatím svoji kandidaturu nepotvrzuji ani nevyvracím. Chci to zvážit velmi zodpovědně, je to zavazující výzva,“ prohlásil.

Zda získá i hlasy jihomoravské organizace, bude jasné až v polovině ledna, po krajské nominační konferenci. Nemusí mu tak nakonec stačit ani drtivá podpora domovské brněnské buňky.

Mohu pomoci, naznačil Hašek

Podle politologa Lukáše Jelínka z Masarykovy demokratické akademie, která má blízko k ČSSD, by Onderka rozhodně nemusel být bez šance. „Hraje mu do karet, že je představitelem dosavadní opozice proti Sobotkovi a jeho skupině. Ve straně je teď atmosféra, aby se dostali nahoru lidé, kteří neměli nic společného s premiérem. Onderka je hodně slyšet,“ řekl Jelínek.

Co dnes dělají

  • Roman Onderka (52 let) – Exprimátor Brna je ve městě nyní pouze opozičním zastupitelem. Od dubna sedí v dozorčí radě státního podniku ČD Cargo, od roku 2010 je také v představenstvu hokejové Komety. V parlamentních volbách byl zvolen poslancem ze šestého místa jihomoravské kandidátky ČSSD.
  • Michal Hašek (41 let) – Na osm let obsadil post jihomoravského hejtmana, k čemuž zastával další desítky funkcí. Postupně se jich vzdal, nyní je předsedou klubu krajských zastupitelů ČSSD a řadovým zastupitelem. Oficiálně pracuje v advokátní kanceláři stranického kolegy Miroslava Jansty. Působí také jako poradce bývalého ministra Jaroslava Tvrdíka, zástupce čínské firmy CEFC pro Evropu.
  • Jeroným Tejc (40 let) – Jedenáct let byl poslancem ČSSD za Brno. Po neúspěšné kandidatuře na místopředsedu strany na letošním sjezdu se stáhl z politiky a věnuje se notářské praxi.

Vliv na vedení by ale při troše štěstí a dobré vnitrostranické konstelaci mohli mít i Tejc s Haškem. Ostatně s ním se hejtman Vysočiny Běhounek sešel už dva týdny po volbách. A v neděli ohlásil, že zvažuje kandidaturu na post šéfa strany, a právě Haška s Tejcem jmenoval jako ty, kteří by měli mít větší slovo při vnitrostranických diskusích.

„Nekomunikujeme spolu nijak intenzivně. Měli jsme jen přátelskou večeři svolanou už v půlce září bez souvislosti s volbami. Byli tam bývalí hejtmani z předchozího období. Nicméně si myslím, že jejich názory, nápady a zkušenosti by stály za to, protože to nebyli řadoví členové strany,“ popsal Běhounek.

Tejc s Haškem však oficiálně návrat odmítají. „Děkuji Jiřímu Běhounkovi, že si vzpomněl na padlé ‚rebely ČSSD‘, ale neuvažuji o kandidatuře do vedení. Mohu pomoci, pokud o to bude skutečný zájem. Situace je kritická a nejde o funkce, ale o skutečný restart a záchranu značky sociální demokracie,“ sdělil Hašek, který je šéfem klubu jihomoravských zastupitelů ČSSD.

Podobně se k Běhounkovu nápadu staví i bývalý poslanec Tejc. „Že o žádný návrat usilovat nebudu, jsem se definitivně rozhodl v neděli. Vedení strany totiž ukázalo, že nemá žádnou schopnost sebereflexe. Odmítlo přímou volbu předsedy všemi členy a ponechalo rozhodnutí zcela v rukou funkcionářů na únorovém sjezdu. Žádné vedení by se nemělo bát členů své strany, to se bohužel stalo. Cením si, že mě Jiří Běhounek označil za toho, kdo by mohl pomoci, nicméně za této situace se můj názor nezměnil,“ prohlásil Tejc.

Přímou volbu předsedy navrhoval mimo jiné i Onderka. Zda bez ní má vůbec šanci dostat se do vedení strany, napoví už krajská konference tuto sobotu. Sociální demokraté si na ní budou volit nové jihomoravské předsednictvo.

ČSSD musí najít nové tváře, míní politolog

A současný šéf Roman Hanák, který platí za Sobotkova muže a je zároveň náměstkem hejtmana, nemá svoji pozici vůbec jistou. Dostal podporu jen od tří ze sedmi okresů. Proti němu bude stát brněnská a krajská zastupitelka Naděžda Křemečková, kterou podporuje největší brněnská buňka.

Podle politologa Michala Pinka z Masarykovy univerzity ale nemusí být nakonec důležité, jaké tváře stranu reprezentují navenek. „Jde o to, zda si podrží svoje hodnotové zázemí, základní orientaci, kterou v některých momentech popírá. Například když vstupuje do velké koalice s ODS. ČSSD nemůže dělat kroky, které patří do katalogu jiných politických stran. A jestli tam bude Michal nebo Jeroným, je důležité až v druhé řadě,“ myslí si Pink.

Naproti tomu Jelínek je přesvědčený, že reálným zachráncem nemůže být nikdo z politiků, kteří se v nejvyšších patrech strany pohybovali v posledních 25 letech. „ČSSD musí najít úplně nový styl a tváře, nově převyprávět svůj starý tradiční příběh. A to by měla být spíš role pro ty, kteří zatím odpovědnost nenesli a přichází třeba z občanského prostředí nebo mají zkušenosti s politickým aktivismem. Tuto roli dnes nesehrává nikdo ze sobotkovského ani opačného tábora,“ řekl Jelínek.