Michael Kocáb: 17. listopadu hrozilo krveprolití!

  14:07
Zpravodajský speciál Sametové Impulsy tentokrát přivítal hudebního skladatele a někdejšího politika Michaela Kocába. Ten v rozhovoru odmítl, že by byla sametová revoluce pouhým předáním moci. Vylíčil, co obnášel odchod sovětské armády z československého území a krátce se dotkl také své nové knihy, v níž se snaží vyvracet dezinformace o převratu.

Michael Kocáb ve studiu Rádia Impuls | foto: Tomáš Kabát, Impuls.cz

Hosté Sametových Impulsů:

Protesty v listopadu 89 mohly skončit krveprolitím. Ve zpravodajském speciálu Sametové Impulsy to řekl hudební skladatel a někdejší politik Michael Kocáb. Podle jeho vzpomínání měl režim k dispozici spoustu silových prostředků. Svou roli mohla sehrát i ruská armáda. Podle Kocába ale tehdejší politické špičky paralizovalo obrovské množství protestujících. „Měli připravené akce Zásah, Norbert a Vlna. To byly mohutné operace. Pro Zásah bylo vyčleněných deset tisíc vojáků a přes 150 tanků. Oni tehdy mohli zasáhnout armádou.To kdyby tehdy rozpoutali, tak by nás asi rozprášili. Jenomže rozpoutejte to vůči milionům lidí.“

Michael Kocáb v průběhu revoluce pomáhal s vyjednáváním v rámci iniciativy MOST, kterou založil spolu s Michalem Horáčkem. Později se také zasloužil o odchod sovětské armády z našeho území. Technika i vojáci odcestovali zejména po železnici. „To bylo dohromady 115 tisíc Sovětů včetně rodinných příslušníků. Měli zde všechno, dokonce i jaderné hlavice, které potom museli odstěhovat, což nebylo jen tak,“ vzpomíná Kocáb.

Skladatel a aktivista se v rozhovoru dotkl také toho, jak v červnu 1989 využil živé vysílání Československé televize z festivalu Děčínská kotva k revoltě. Nastínil také obsah své nové knihy, ve které se snaží vyvracet konspirační teorie s převratem spojené.

Podívejte se na celý rozhovor: