VIDEO: Mistři výčepů ve Varech zopakovali scénu z filmu Vrchní, prchni!

  19:10
Když Josef Abrhám, coby falešný vrchní Dalibor Vrána ve filmu Vrchní, prchni! prchal ulicemi Karlových Varů před davem rozlícených číšníků, stala se z toho pro Karlovaráky takřka kultovní filmová scéna. A tu se letos rozhodl oživit jeden z partnerů 54. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, Pilsner Urquell.

Běh ulicemi lázeňského centra Karlových Varů ovšem doznal oproti filmové scéně několika drobných změn. Předně se jej neúčastnili číšníci. „Místo nich jsme do běhu zapojili mistry výčepního řemesla,“ potvrdil Zdeněk Kovář, mluvčí společnosti Plzeňský Prazdroj. 

Tomu ostatně odpovídal i název akce - „Vrchní, prchni! aneb Běh výčepních Pilsner Urquell“.

Fotogalerie

O hudební doprovod běhu se postarala píseň Severní vítr je krutý z pera Jaroslava Uhlíře, která ve výborné české komedii rovněž zazněla. Za jejího rytmu vyběhli ve čtvrtek výčepní od Lázeňského mostu směrem k Mlýnské kolonádě, tedy v místech, kudy pádil i Josef Abrhám

Startéry závodu byli scénárista a senátor David Smoljak, syn režiséra filmu Vrchní, prchni! Ladislava Smoljaka, a emeritní sládek Plzeňského Prazdroje Václav Berka. O sportovního ducha celého recesistického klání se pak postaral sportovní komentátor Michal Dusík.

„Běhu se zúčastnili výčepní z celé České republiky a ze Slovenska. Byli mezi nimi i finalisté letošního kola prestižní soutěže Pilsner Urquell Master Bartender,“ představil pole závodníků Zdeněk Kovář z pivovaru.

O sportovní výkony ovšem v Karlových Varech nešlo. Přesto si vítěz běhu, jehož cíl byl u Mlýnské kolonády, odnesl speciální cenu. 

Takzvanou pivenku, kterou mohl směnit za čepované pivo od mistra výčepního ve festivalovém stanu Pilsner Urquell, ovšem mohl ve čtvrtek vyhrát kdokoliv. Stačilo se v okolí Mlýnské kolonády zapojit do filmového kvízu, který pro návštěvníky festivalu připravili odborníci z plzeňského pivovaru.

Film Vrchní, prchni!, který dal karlovarskému běžeckému klání mistrů výčepů jméno, se natáčel v roce 1980 podle scénáře Zdeňka Svěráka. Kromě Karlových Varů filmaři natáčeli také v Praze či ve Špindlerově Mlýně. Řada hlášek z filmu, například „Stěrače stírají, ostřikovače ostřikují!“ doslova zlidověla.