Za prázdnou PET lahev získají lidé na filmovém festivalu lístek do muzea

  15:26
Zálohování PET lahví je zatím pouze tématem do diskuze, na karlovarském filmovém festivalu ovšem návštěvníci najdou zařízení, které za použitý obal nabídne protihodnotu. Kdo v recepci hotelu Thermal odevzdá do automatu prázdnou lahev, získá volnou vstupenku do Mattoni muzea v Kyselce.

„Rozhodli jsme se, že letos upozorníme i na důležitou a aktuální problematiku recyklace plastů,“ uvedl Ondřej Postránský, ředitel strategického marketingu společnosti Karlovarské minerální vody. 

O případném zavedení zálohového systému v České republice se podle něj zatím vedou pouze diskuze.

„Odstartovaly je studie proveditelnosti zpracované skupinou Zálohujeme. Ta má za cíl lokální uzavření koloběhu PET materiálu podle principů cirkulární ekonomiky,“ vysvětlil Postránský.

V případě zavedení systému zálohování by podle něj bylo možné PET lahve efektivně recyklovat opět do nových PET lahví.

„Ti, kdo mají zájem o životní prostředí a chtěli by podpořit zavedení zálohového systému na PET lahve a plechovky, mohou po dobu konání filmového festivalu podepsat petici ve vstupní hale hotelu Thermal,“ podotkl šéf strategického marketingu českého výrobce nealkoholických nápojů.

Karlovarské minerální vody i letos vypravují po dobu festivalu z krajského města do Kyselky bezplatnou autobusovou linku. Spoj od 19. června do 6. července jezdí čtyřikrát denně z karlovarského dolního nádraží přes Tržnici do Kyselky a Velichova. 

„Návštěvníkům festivalu nabízíme další kulturní zážitek v podobě návštěvy expozice stáčení minerálních vod v Mattoni muzeu, lidé si ovšem mohou projít i turistickou stezku Po stopách skřítků či navštívit bývalý areál Lázní Kyselka, který prochází rozsáhlou dlouhodobou rekonstrukcí,“ vypočetl Postránský možnosti, které veřejnosti linka může zprostředkovat.

Po skončení festivalu bude linka číslo 14 opět jezdit o víkendech a státních svátcích podle svého jízdního řádu.

V Mattoni muzeu v Kyselce čeká na návštěvníky nová expozice, která přibližuje, jak asi mohl vypadat lázeňský provoz v dobách největší slávy v polovině 19. století. Autorkou expozice nazvané Švihák lázeňský je Veronika Kudláčková Psotková. 

Na šesti modelových situacích dokumentuje i za pomoci figurín oblečených do dobových kostýmů, jak asi mohla léčba u břehů Ohře vypadat. „Kostýmy si i tentokrát vzala na starost výtvarnice Andrea Králová, autorka kostýmů ze seriálu Já Mattoni,“ upřesnila autorka. 

Jak vypadal lázeňský provoz v Kyselce v době největší slávy

25. června 2019