MF DNES pořádala v Ostravě konferenci 15 let v Evropské unii

  14:12
Konferenci s názvem 15 let v Evropské unii pořádala MF DNES v ostravském hotelu Clarion. Regionální osobnosti hovořily o plánu pomoci regionu v době postupného útlumu těžby uhlí nebo v časech ubývajících dotací.

Hejtman Ivo Vondrák (vlevo) na konferenci MF DNES 15 let v Evropské unii. Vpravo europoslanec a někdejší hejtman Evžen Tošenovský. (19. března 2019) | foto: Adolf Horsinka

K evropským projektům, dotacím i celkově členství v EU přednášeli europoslanec Evžen Tošenovský, hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar, vysokoškolský pedagog Boris Navrátil z katedry evropské integrace VŠB-TU, primátor Ostravy Tomáš Macura, generální ředitel Severomoravských vodovodů a kanalizací Ostrava Anatol Pšenička, ředitel společnosti Residomo Jan Rafaj a ředitel Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj Jaromír Javůrek.

Debatující se shodli na nutnosti podpory postuhelným regionům. „Máme deset klíčových projektů, předali jsme je i vládě. Patří tam rozvoj inovačního centra, výstavba vědecké knihovny, využití Beskyd, investice do systému vzdělávání učitelů. Nejdůležitějším dlouhodobým projektem je práce s pohornickou krajinou, využitím brownfieldů,“ řekl Ivo Vondrák.

Konference MF DNES

 „Evropská komise je překvapená, jak jsme připraveni, a chce nás podpořit. Brzdí nás ale vlažný přístup vlády. Snad se změní,“ dodal hejtman.

„Je nutné i zaměření na vědu a výzkum, kde ještě jsou dotační peníze, zároveň se musíme připravit na dobu, kdy už klasické dotace nebudou, kdy budeme více plátci, a ne příjemci,“ uvedl Evžen Tošenovský.

Radek Špicar připomněl i některé euromýty. „My Češi jsme šampiony v takzvaném pozlacování předpisů. Jsme papežštější než papež a české normy pak jsou tvrdší než evropské, čímž vznikají i mýty o různých nařízeních Unie.“ Takovou praxi potvrdil i Anatol Pšenička: „Při zpřísnění čistoty vody řešila EU 46 ukazatelů. V České republice se jich zavádělo 64.“

Debatující se dotkli i Schengenu či přijetí eura. „Jde o prostor, kde se dá mimořádně dobře dělat byznys. Co nás brzdí, je nepřijaté euro. Slovensko ho má. A je pro investory rajcovnější. My potenciál EU nevyužíváme,“ sdělil Jan Rafaj.

Autor: