Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mezinárodní den muzeí oslaví i v Poličce

  8:25
Výstava, expozice, přednáška i vernisáž - poličské muzeum nezůstane pozadu a jako všechna muzea na celém světě oslaví 18. května Mezinárodní den muzeí (MDM). Jako již tradičně je pro návštěvníky připraveno zvýhodněné vstupné - do expozic a výstav.

Kostel sv. Jakuba Většího v Poličce s rodnou světničkou Bohuslava Martinů. | foto: Michal Klíma, MAFRA

V poličském muzeu se rozhodli vyslovit nevyslovitelné přednáškou o Bohuslavu Martinů: Polní mše (1939), Památník Lidicím (1943), doplněnou o hudební ukázky a představení originálních partitur ze sbírek muzea. Přednášet bude docentka Monika Holá, muzikoložka muzea Polička. Přednáška se koná 18. května od 18.00 hodin.

Na výstavě KOLONIÁL KARLA BAIZY aneb z historie obchodu a obchodování můžete zavzpomínat na dětská léta, kdy si každý z nás jako dítě hrál někdy na obchod. V „trafice“ a „hokynářství“ budete mít možnost navázat vztah prodávajícího a kupujícího, vyzkoušet smlouvání o ceně, vyzdvihnout novinky a senzace v tisku atd. Seznámíte se s významem neznámých pojmů (např. hokyně, sáh. Seznámíte se s dobovými mírami a váhami, s cenovými poměry a platy, ale mohou získat zručnost také v motání kornoutu, vážení na vahách, měření textilu aj. Zároveň si uvědomíte podobnosti a odlišnosti v obchodování dříve a nyní: jaké to bylo před „digitální dobou“, jak se šířilo zboží a informace. Inspirací ke vzniku výstavy byla knížka Karla Poláčka „Bylo nás pět“.

Pro milovníky ilustrací je to pravé výstava Pohádkový svět Zdeňka Smetany. Výstava představí známého výtvarníka, režiséra, scénáristu a animátora autora podoby Křemílka a Vochomůrky, Rákosníčka i Malé čarodějnice. Ale ukáže také jeho tvorbu, kterou ocení dospělí diváci - soubory suchých jehel, kreseb přísloví a pořekadel.

Nechte se vlákat do Pohádkového světa a objevte společně s námi jeho bohatou fantazii a výtvarný rukopis, který se nesmazatelně vtiskl do paměti mnohých z nás. Výstava bude zahájena v sobotu 20. května 2017 ve 14.00 hod. v barokní radnici na Palackého náměstí v Poličce. Vernisáž nebude tentokrát určena pouze dospělému návštěvníkovi, ale především dětem! Čekat proto můžete nejen známé pohádkové melodie v podání žáků hudebního oboru ZUŠ Bystré, ale také tvořivou dílnu, kterou připraví animátorky z brněnského Studia Scala.

A co takhle vyrazit protáhnout nohy a vystoupat 194 schodů přímo do rodné světničky světoznámého umělce Bohuslava Martinů? Ta se nachází ve věži novogotického kostela sv. Jakuba a zároveň vám skýtá krásný výhled na město a okolní krajinu z výšky 36m.

Dveře poličského muzea jsou pro vás otevřeny od úterý do neděle, každý den od 9.00 do 17.00 hodin. Do expozic a na výstavy centra můžete očekávat slevu 50% a na Rodnou světničku Bohuslava Martinů a Gotické opevnění města 10% z ceny vstupného.

Více informací najdete na: www.cbmpolicka.cz